«Կամուրջ» ՈՒՎԿ կառավարումը զավթվել է Արթուր Ջավադյանի և Վարդան Արամյանի ջանքերով. բաց նամակ Նիկոլ Փաշինյանին
Երեքշաբթի, 09 ապրիլի, 2019 թ., 11:20
Բաց նամակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին
Հարգելի պարոն վարչապետ
Մոտ 14 մլրդ դրամ ակտիվներով, ավելի քան 270 աշխատող ունեցող, երբեմնի մոտ 750 մլն դրամ տարեկան շահութաբերությամբ և խոշորագույն հարկ վճարողների շարքում դասված մասնավոր կազմակերպության՝ Միկրոձեռներեցության զարգացման բարեգործական հիմնադրամի և վերջինիս հիմնադրած «Կամուրջ» վարկային կազմակերպության կառավարման ղեկը տարիներ առաջ զավթվել է իշխանության բարձրագույն պաշտոնյաների ջանքերով: Կիրառվել են այդ ժամանակների համար «ստանդարտ» միջոցները՝ ծայրահեղ ճնշումներ, շանտաժ, քրեական մեղադրանքի առաջադրում և այլն: Ֆինանսների նախարարության կողմից հիմնադրամի նկատմամբ նշանակվել է մոտ 1.5 մլրդ դրամի չափով տուգանքը, որն ուժի մեջ է թողնվել վարչական դատարանի կողմից: Իմ ունեցած փաստերի համաձայն այս գործընթացը համակարգվել է Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանի և Ֆինանսների փոխնախարար, հետագայում նաև Ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանի կողմից: Արդյունքում ամբողջովին փոխվել է հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի կազմը, իսկ Վարդան Արամյանը նշանակվել է այդ խորհրդի նախագահ: Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանի խոսքերով՝ այս ամենը համաձայնեցվել է հանրապետության բարձրագույն ղեկավարության հետ:
Ղեկավարելով հիմնադրամի կառավարման բարձրագույն մարմնի՝ հոգաբարձուների խորհրդի աշխատանքները, Վարդան Արամյանը տարիներ շարունակ «մոռացել» է իր իսկ նախարարության կողմից միկրոֆինանսական այս հիմնադրամի նկատմամբ առաջադրած տուգանքի մասին: Գումարը պետական բյուջե վճարելու մասին հարցը հիմնադրամի խորհրդի նիստերում երբևիցե քննարկման չի էլ դրել: Իսկ բյուջեի նկատմամբ պարտավորությունները ժամանակին չկատարելու պատճառով հաշվարկվող լրացուցիչ տույժ-տուգանքների պատճառով չվճարված գումարը հավանաբար արդեն հասել է մոտ 3 մլրդ դրամի:
Հիմնադրամի կառավարման օղակ են սողոսկել ՀՀԿ պատգամավորական նախկին թեկնածուներ և միկրոֆինանսավորման ոլորտի հետ բացարձակորեն կապ չունեցած անձինք՝ տխրահռչակ «մեր դեմ խաղ չկա» կարգախոսը դրոշակ դարձնելով: Արդյունքում, ինչպես և կարելի էր սպասել, թալանով, հարյուր միլիոնավոր դրամների վատնմամբ, բարոյական արժեքների և կառավարման իրենց «ուրույն» համակարգը ներդնելով՝ կազմակերպությունը հասցվել է հոգեվարքի վիճակի:
Ավելի ուշ, հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ է դարձել Կենտրոնական բանկի գլխավոր քարտուղար Դավիթ Նահապետյանը՝ համալրելով ԿԲ-ի կողմից մինչև այդ խորհուրդ «սողոսկած» այլ անդամների շարքը: Ավելին, հիմա էլ Դավիթ Նահապետյանի նախաձեռնությամբ աճապարում են այդ հիմնադրամն աննկատ լուծարել, կարծում եմ՝ կատարած հանցագործությունները վերջնականապես կոծկելու նպատակով:
Խնդրի մասին բազմիցս հրապարակայնորեն բարձրաձայնել եմ, սակայն սայլը տեղից չի շարժվում: Դիմել եմ նաև Ձեզ, պարոն վարչապետ (5.11.2018), սակայն իմ դիմումը, հավանաբար Ձեզ չհասնելով, պարզապես ուղարկվել է Ֆինանսների նախարարություն՝ այդպես էլ մնալով անարձագանք: «Կամուրջ»-ի մտահոգված աշխատակազմի 150 ստորագրություններով Ձեզ ուղարկած դիմումը նույնպես մնացել է անարձագանք:
Խնդրում եմ Ձեր աջակցությունը՝ «Կամուրջ»-ի հանցավոր հանգույցը վերջապես քանդելու, խոշոր և դեռևս վերականգնելի միկրոֆինանսական այս ինստիտուտը փրկելու համար: Պատրաստ եմ ներկայացնել փաստեր և ապացույցներ՝ վերևում ասածս հաստատելու համար:
Սույնով դիմում եմ նաև ՀՀ իրավապահ մարմիններին՝ այս նամակը որպես հանցագործության մասին հաղորդում դիտարկելու և համապատասխան հետաքննություն սկսելու խնդրանքով:

Вторник, 09 Апреля, 2019 года, 11:20
Управление благотворительным фондом развития микропредпринимательства и созданной им кредитной организации «Камурдж», имеющей прибыль около 14 млрд. драмов, с более чем 270 сотрудниками, с годовой прибылью около 750 млн. драмов и причисленной к ряду крупнейших налогоплательщиков, было захвачено много лет тому назад усилиями властей․
Были применены «стандартные» средства того времени – давление, шантаж, предъявление уголовных обвинений и так далее. Министерство финансов наложило на фонд штраф в размере около 1,5 млрд драмов, а Административный суд оставил это решение в силе. По моим сведениям, весь этот процесс координировался председателем Центрального банка Армении Артуром Джавадяном и заместителем министра финансов, в дальнейшем министром финансов Варданом Арамяном. В результате был полностью изменен состав Совета попечителей фонда, а Вардан Арамян был назначен председателем этого совета. По словам председателя Центрального банка Артура Джавадяна, все это было согласовано с высшим руководством республики.
Управляя Советом попечителей - высшим руководительным органом фонда, Вардан Арамян многие годы «забывал» о штрафе, которое наложило на микрофинансовый фонд возглавляемое им министерство. Вопрос о выплате суммы в государственный бюджет никогда не обсуждался на заседаниях Совета попечителей фонда. А размер штрафа за несвоевременное исполнение обязательств перед бюджетом может достигать уже около 3 миллиардов долларов.
В руководящее звено фонда проникли бывшие кандидаты в депутаты от РПА и лица, не имеющие абсолютно никакого отношения к микрофинансовому сектору, сделав своим лозунгом печально известное выражение «против нас нет игры»․ В результате, как этого и стоило ожидать, грабежом, растратой сотен миллионов драмов, внедрением своих «особых» моральных ценностей и системы управления, они довели организацию до агонии.
Позже председателем Совета попечителей фонда стал генеральный секретарь Центрального банка Давид Нахапетян, который пополнил список других членов ЦБ, «проникших» в Совет. Более того, сейчас, по инициативе Давида Нахапетяна, они спешат незаметно ликвидировать фонд, чтобы окончательно скрыть совершенные преступления.
Я неоднократно поднимал эту проблему, но безрезультатно. Я обращался также и к Вам, господин премьер-министр (5.11.2018), но мое заявление, которое, возможно, не дойдя до вас, было отправлено в Министерство финансов и осталось без ответа. Заявление с подписями 150 обеспокоенных сотрудников организации «Камурдж», направленное вам, также осталось без ответа.
Прошу Вашей поддержки для того, чтобы решить проблему и спасти этот крупный и микрофинансовый институт, который можно еще восстановить․ Я готов предоставить факты и доказательства, подтверждающие вышесказанное․ Обращаюсь также и к правоохранительным органам РА с просьбой рассмотреть это письмо как сообщение о преступлении и начать соответствующее расследование.