«Այն մարդիկ են խոսում ինքնավարությունից, որոնք նախկին նախագահի հետ նկարներում միշտ կռացած են». Արայիկ Հարությունյան
![]() ՀՀ կրթության, գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում անդրադարձել է Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր Արամ Սիմոնյանի կողմից հապշտապ գիտխորհդի նիստ հրավիրելուն և կեղծ տեղեկատվություն տարածելուն: «Չհասկացա՝ ինչո՞ւ է Արամ Սիմոնյանը Թումանյանի 150- ամյակի օրը, երբ բոլորս Դսեղում էինք, խուճապահար գիտխորհրդի նիստ հրավիրում և ստում, որ հարյուրամյակի միջոցառումները մենք խափանում ենք: Շաբաթներ առաջ նույն Սիմոնյանի հետ հանդիպումից հետո, ես գնացել եմ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ և նրա հետ միասին քննարկել, որ մեծ շուքով նշելու ենք Երևանի պետական համալսարանի 100-ամյակը: Այսինքն՝ Սիմոնյանի այն պնդումը, թե հանձնաժողովի չստեղծումն իր անձի հետ է կապված, սուտ է և կեղծիք: Ես կարծում եմ, որ Սիմոնյանն այս ամիսներին ինքնակառավարման շատ լայն հնարավորություն էր ստացել և կարող էր իրեն արժանապատիվ պահել և կեղծիքի չգնալ: Դրանով նա հաստատեց, թե ինչպիսի ղեկավար է եղել, է և ուզում է լինել»,- ասաց Ա. Հարությունյանը՝ նշելով, որ այն մարդիկ են խոսում ինքնավարությունից, ովքեր «նախկին նախագահի հետ նկարներում ուղիղ մեջքով որևէ նկարներ չունեն, նրանք միշտ կռացած են»: «Ես Արամ Սիմոնյանի հետ ունեցվել եմ երկար զրույց և ամենավերջում իմ մտահոգությունն եմ հայտնել, որ չեմ պատկերացնում իր մասնակացությունը ԵՊՀ-ի 100-ամյակի միջոցառումներին, որովհետև ըստ էության, բոլոր խախտումներն ու նեգատիվը կապված է իր հետ: Եվ նրա պատասխանը լինում է հետևյալը, որ իրեն չեն հետաքրքրում 100-ամյակի հետ կապված միջոցառումները: Նա ասաց՝ եթե իմ դեմ քրեական գործ հարուցվի՝ համալսարանն ինձ պետք է, որպեսզի ես պաշտպանվեմ: Այսպիսով, այս մարդը համալսարանը վերածում է իր համար վահանի, բոլորիդ օգտագործում է ինքնապաշտպանվելու համար»,- դիմելով գիտխորհրդի անդամներին, ասաց ԿԳ նախարարը: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |

Араик Арутюнян: О самоуправлении говорят те, кто «на фотографиях всегда кланяются перед бывшим президентом»
![]() Министр образования, науки и образования Армении Араик Арутюнян в ходе прямого эфира в соцсети Facebook коснулся поспешного решения ректора Ереванского государственного университета Арама Симоняна о созыве внеочередного заседания Ученого совета и распространения дезинформации. «Я не понимаю, почему в день 150-летия Туманяна, когда мы все были в Дсехе, Арам Симонян в панике созываетзаседание Ученого совета и лжет о том, что мы срываем мероприятия, приуроченные к 100-летию ЕГУ. Через несколько недель после встречи с Симоняном, я отправился к премьер-министру Николу Пашиняну. Вместе мы обсудили, что с размахом отметим 100-летие Ереванского государственного университета. То есть, заявление Симоняна о том, что отказ от создания комиссии связан с его личностью - ложь. Я думаю, что Симонян в эти месяцы получил широкие возможности самоуправления и мог сохранить достоинство ине прибегать к фальсификации. Тем самым он подтвердил, каким руководителем он был и хочет быть», - сказал Арик Арутюнян, отметив, что о самоуправлении говорят те, кто «на фотографияхвсегдакланяются перед бывшим президентом». ![]() |