Ալիևը կրկին խոսել է նախիջևանյան հատվածում 11 հազար հեկտարի «ազատագրման» մասին
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն այսօր Բաքվում զինծառայողներին բնակարաններ նվիրելու արարողության ժամանակ խոսել է նախիջևանյան հատվածում 11 հազար հեկտարի «ազատագրման» մասին:
«Մեր բանակն ունակ է լուծել իր առջև դրված բոլոր խնդիրները: Կարող եմ ասել, որ հաջող գործողությունների արդյունքում մեր վերահսկողության տակ է անցել նախիջևանյան հատվածում 11 հազար հեկտար տարածք»,- «Интерфакс»-ը մեջբերում է նրա խոսքը:
Նրա խոսքով՝ այդպիսով «Ադրբեջանը կարող է վերահսկել ռազմավարական ճանապարհները»:
Ալիևը նաև հայտարարել է Ադրբեջանի «ռազմական մեծ ներուժի» մասին, որը, ըստ նրա, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գլխավոր գործոնն է:
Հիշեցնենք, որ 11 հազար հեկտարի «ազատագրման» մասին տեղեկություններն ադրբեջանական ԶԼՄ-ները տարածել էին հունիսին: Արցախի զինված ուժերը մեկնաբանել էին ադրբեջանական ապատեղեկատվությունները:

Алиев заявил о взятии у армян 11 тысяч гектаров в Нахичеване
Президент Азербайджана Ильхам Алиев во время церемонии вручения квартир военнослужащим в Баку заявил о «взятии» азербайджанскими вооруженными силами территорий в Нахичеванском направлении.
«Наша армия способна сегодня решить любые задачи, о чем открыто свидетельствуют события последних лет. Могу сказать, что в результате успешной операции армии под наш полный контроль перешло 11 тыс. га территории в Нахчыванском направлении армяно-азербайджанской границы», — цитирует Алиева «Интерфакс-Азербафджан».
По словам президента Азербайджана, обладание этими высотами позволяет азербайджанской армии контролировать стратегические дороги и коммуникации на территории Армении.
Алиев также заявил, что Азербайджан обладает большим военным потенциалом, который является основным аспектом в решении карабахского конфликта.
Сведения о взятии под контроль 11 тысяч гектаров территорий в Нахичеванском направлении появились в азербайджанских СМИ в июне. В дальнейшем министерство обороны Армении опровергло эти сообщения.