«Գահերի խաղ» Հայաստանում և Ադրբեջանում. Euractiv
Եվրոպական Euractiv պարբերականում հրապարակվել է բուլղարացի լրագրող Գեորգի Գոտևի հոդվածը, որում լրագրողը խոսում է Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանադրական փոփոխությունների համեմատության ու երկու երկրների նախագահների իշխանավարման հավանական շարունակության մասին:
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը փետրվարին հայտարարեց նախագահական արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու մասին, դրանք նշանակվեցին ապրիլի 11-ին: Ոչ ոք կասկած չունի, որ Ալիևը ևս մեկ ժամկետով կվերընտրվի: Իսկ ՀՀ պաշտոնաթող նախագահ Սերժ Սարգսյանը 2015թ. սահմանադրական փոփոխություններ մտցրեց՝ վարչապետի լիազորությունների ընդլայնման մասին, և, ամենայն հավանականությամբ, կզբաղեցնի այդ պաշտոնը հաջորդ շաբաթ»,- գրում է Գոտևը:
Պարբերականը նշում է, որ Ալիևը պաշտոնում մնալու իր ցանկությունը քողարկում է Հայաստանի հետ փխրուն հարաբերություններում անկանխատեսելիությունից խուսափելու համար:
Գոտևի խոսքով՝ թե՛ Հայաստանում, թե՛ Ադրբեջանում գոյություն ունեն կաշառակերության, խոսքի ազատության սահմանափակման խնդիրներ, որոնք այդ երկու երկրներին հեռացնում են ժողովրդավարությունից:

EURACTIV: Игры престолов в Армении и Азербайджане
Европейское издание EURACTIV с головным офисом в Брюсселе опубликовало статью журналиста Георгия Готева, который провел сравнение между Арменией и Азербайджаном в контексте изменений, внесенных в конституции обеих стран, и вероятном продолжении деятельности президентов этих стран на постах первых лиц государства.
«Лидер Азербайджана Ильхам Алиев в феврале объявил о досрочных президентских выборах, назначенных на 11 апреля. Ни у кого нет сомнений, что в среду нынешний президент Азербайджана переизберется еще на один срок. Серж Саргсян в 2015 году внес противоречивые поправки в конституцию о расширении полномочий премьер-министра, пост которого он, скорее всего, займет на следующей неделе. Де-факто он станет лидером страны, отвечающим за экономику, внешнюю политику и политику безопасности», — пишет EURACTIV.
Издание отмечает, что свое стремление задержаться на президентском посту Ильхам Алиев прикрывает желанием избежать непредсказуемости в хрупких отношениях с Арменией.
По мнению Георгия Готева, и в Армении, и в Азербайджане существуют проблемы коррупции, кумовства и ограничения свободы слова, что делает обе страны далекими от демократии в понимании Запада.