Ֆրանսիան Սաուդյան Արաբիայի թագավորի դստերը ձերբակալելու միջազգային կարգադրագիր է տվել
Ֆրանսիայի դատարանը միջազգային կարգադրագիր է տվել՝ Սաուդյան Արաբիայի թագավոր Սալման Բեն Աբդուլ Ազիզ Ալ Սաուդի դստերը ձերբակալելու համար, հաղորդում է Reuters-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրին:
Ըստ տեղեկությունների՝ Հասսա Բեն Սալմանին՝ թագաժառանգ արքայազն Մուհամեդ Բեն Սալմանի քրոջը, հետախուզում են նրա անվտանգության ծառայության անդամների գործով: Նրան ցանկանում են հարցաքննել՝ կապված զինված բռնությունների, առևանգումների, կողոպուտների և սպառնալիքների հետ, որոնք տեղի էին ունեցել դեռևս 2016թ. արքայադստեր բնակարանում:
Ակնկալվում է, որ ապրիլի սկզբին Փարիզ կմեկնի Սաուդյան Արաբիայի թագաժառանգ արքայազնը, ում այցը նախկինում մի քանի անգամ հետաձգվել էր:
Գործակալությունը նշում է, որ միջազգային կարգադրագիրը տրվել է Ֆրանսիայի և Սաուդյան Արաբիայի հարաբերոթյունների բարդ ժամանակաշրջանում. Փարիզն առավել սերտ կապեր ունի Պարսից ծոցի սունիթական պետությունների հետ, իսկ Ֆրանսուա Օլանդի նախագահության ժամանակ Իրանի նկատմամբ կոշտ դիրքորոշում ուներ միջուկային բանակցություններում:

Франция решила арестовать дочь саудовского короля
Во Франции судья выдал международный ордер на арест дочери короля Саудовской Аравии Салмана бин Абдул-Азиза Аль Сауда. Об этом сообщает в четверг, 15 марта, Reuters со ссылкой на близкий к расследованию источник.
По его информации, Хассу бин Салман — сестру наследного принца Мухаммеда бин Салмана — разыскивают по делу члена ее службы безопасности. Ее хотят допросить в связи с вооруженным насилием, похищением, кражей и угрозами. Это произошло еще в 2016 году в парижской квартире принцессы.
Как ожидается, в начале апреля в Париж с визитом прибудет наследный принц Саудовской Аравии. Ранее его поездка уже несколько раз откладывалась.
Агентство отмечает, что ордер на арест принцессы пришелся на сложное для французско-саудовских отношений время. Так, Париж поддерживал более тесные связи с суннитскими государствами Персидского залива, в частности с Саудовской Аравией, при президенте Франсуа Олланде из-за его жесткой позиции в отношении Ирана на ядерных переговорах.