7 հայուհիներ՝ համաշխարհային գիտության մեջ. հաջողության պատմություններ
Rusarminfo-ն ներկայացրել է 7 խիզախ հայուհիների, ովքեր ընդգրկվել են համաշխարհային գիտության մեջ, և պատմել նրանց հասած հաջողության պատմությունների մասին:
Աշխեն Հովակիմյան (1854 -1899), հայտնի որպես՝ Ագնես Ջոաքիմ, Մեծ Բրիտանիայի և Սինգապուրի գիտաշխատող: Նրա ջանքերով XIX դարավերջին հիմնվեց Սինգապուրի ազգային խորհրդանիշը՝ The VandaMiss Joaquim-ը:
Սինգապուրի ազգային խորհրդանիշի ստեղծողը
Զարուհի Քավալջյան (1877-1969), Օսմանյան կասրությունում առաջին կին բժիշկն ու գիտնականն էր: Ավարտելով Իլինոյսի բժշկական համալսարանը, հոր հետ վերադարձել է Թուրքիա, Ադապազար, և աշխատել տեղի հիվանդանոցում ու զուգահեռ դասավանդել ամերիկյան քոլեջում: Ավելի ուշ տեղափոխվել է Ստամբուլ:
Օսմանյան կայսրության առաջին կին բժիշկը
Ալենուշ Տերյան (1920-2011), Իրանում առաջին կին ֆիզիկոսն էր: Թեհրանահայ Ալենուշ Տերյանը երկար տարիներ ղեկավարում էր Թեհրանի արևային աստղադիտարանը, բազմաթիվ գիտական բացահայտումներ է արել, դաստիարակել իրանցի գիտնական-աստղաֆիզիկոսների մի քանի սերունդներ:
Իրանի աստղաֆիզիկայի մայրը
Աննա Ղազանչյան-Լոնգոբարդո (ծնվ. 1928թ.), ԱՄՆ-ում անօդաչու թռչող սարքերի կառավարման ոլորտում առաջին կին գիտնականը: 1960-ական թթ. հիմք է դրել ամերիկյան «Սատուրն» հրթիռակրի ստեղծման համար:
Հայուհի, ով հիմք է դրել «Սատուրն» հրթիռկրի ստեղծման համար
Ելիզավետա Շահխաթունի (1911-2011), Մոսվայի ավիացիոն համալսարանի շրջանավարտ և ԽՍՀՄ առաջին կին ավիակոնստրուկտոր: 1940-ական թթ. Շահխաթունին ղեկավարում էր СХА-1 կրկնաթև ինքնաթիռի կառավարման բաժինը, որն ավելի ուշ ժողովուրդը կոչեց «կուկուրուզնիկ»: 1955թ. նրա բաժինը թողարկեց Ան-8, ապա Ան-10 և Ան-1 ինքնաթիռները:
ԽՍՀՄ առաջին կին-ավիակոնստրուկտոր
Մերի Փափազյան (ծնվ. 1959թ.) 2017թ.-ից հանդիսանում է Քալիֆորնիայի Սան Խոսե համալսարանի նախագահ: Ավելի վաղ զբաղեցրել է ԱՄՆ Հարավային Քոնեքթիքութ նահանգի պետական համալսարանի ռեկտորի պաշտոնը:
Հայուհի, ով գլխավորել է Սիլիկոնյան հովտի խոշորագույն համալսարանը
Կարինա Մովսեսյան, 2017թ. ճանաչվել է «Եվրոմիության ամենաերիտասարդ գիտնական» (European Union Contest for Young Scientists) 29-րդ մրցույթի հաղթողը: Նա հայտնաբերել է մեխանիզմ, որը կանխում է քաղցկեղի ուռուցքի զարգացումը:

Семь «первых» армянок в мире науки: истории успеха
В Международный женский день – 8-го марта, РУСАРМИНФО поздравляет всех женщин, и на примере известных ученых армянок, ставших первыми в своих сферах деятельности, желает успеха во всех начинаниях.
Ашхен Овакимян (1854 -1899), известная также как Агнес Джоаким, была известным британским и сингапурским ученым ботаником-селекционером. Ее усилиями в конце XIX века был выведен знаменитый сорт орхидей «Ванда мисс Джоаким» (The VandaMiss Joaquim), впоследствии ставший национальным символом Сингапура.
Создатель национального символа Сингапура
Заруи Кавалджян (1877-1969) из города Адапазары на северо-западе Турции была первой женщиной-врачом и ученым в Османской империи. Окончив медицинский факультет университета Иллинойса, Заруи Кавалджян вернулась в Адапазары, где вместе с отцом начала работать в местной больнице и параллельно преподавать в американском колледже. Позже переехала в Стамбул.
Первая женщина-врач Османской империи
Астрофизик Аленуш Терян (1920 – 2011) была первой в Иране женщиной, ставшей профессором физики. Армянка из Тегерана, руководящая на протяжении многих лет Солнечной обсерваторией Тегеранского университета, не только сделала значимые научные открытия, но и воспитала несколько поколений иранских ученых-астрофизиков.
Мать иранской астрофизики
Анна Казанчян-Лонгобардо (род. в 1928 году) – первая в США женщина-ученый в области систем управления летательных аппаратов. В 1960-ых годах заложила основу для создания первой американской ракеты-носителя «Сатурн».
Армянка, запустившая ракету Сатурн
Елизавета Шахатуни (1911-2011) – выпускница Московского авиационного университета и первая женщина-авиаконструктор СССР. В 1940-ых годах Шахатуни в ОКБ в Новосибирске руководила отделом прочности биплана СХА-1 ( АН-2), который в народе назвали «кукурузником». В 1955 году отдел Шахатуни выпустил самолет АН-8, а позже — АН-10 и АН-1.
Первая женщина-авиаконструктор СССР
Доктор филологии Мери Папазян (род. в 1959 году) с 2017 года является президентом университета Сан-Хосе в Калифорнии, являющимся кузницей кадров для Силиконовой Долины. Ранее Папазян занимала должность ректора Государственного университета американского штата Южный Коннектикут (США).
Армянка, возглавившая крупнейший университет Силиконовой долины
18-летняя Карина Мовсесян из Карловых Вар (Чехия) Карина Мовсесян в 2017 году была признана главным победителем 29-го конкурса «Лучший молодой ученый Евросоюза» (European Union Contest for Young Scientists). Девушка обнаружила механизм, который способен предотвратить развитие раковой опухоли.