Ոչ թե «ևʹ, ևʹ», այլ «նախ Ռուսաստան, հետո Եվրոմիություն». «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում»
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» փորձագետ Աննա Փամբուխչյանի հոդվածը Հայաստանի եվրոպական և եվրասիական հարաբերությունների վերաբերյալ.
Նոյեմբերի 24-ին ստորագրված Հայաստան-Եվրամիություն Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը ՀՀ իշխանությունները, իշխանամետ ուժերն ու լրատվամիջոցները պարբերաբար ներկայացնում են որպես «արդեն երկար տարիներ Հայաստանի որդեգրած «և, և»-ի հաղթանակ», այսինքն Հայաստանի կողմից և՛ եվրասիական, և՛ եվրոպական կողմի հետ բալանսավորված հարաբերություններ ստեղծելու հաջողության պատմություն։ Այդուհանդերձ, մի քանի տարբեր պատճառներով «և, և»-ի մասին խոսք լինել չի կարող։
Եվ ժողովրդավար, և ավտոկրատ
Նախ և առաջ, արտաքին քաղաքականության «և, և»-ը անհնար է Եվրամիության և Եվրասիական տնտեսական միության՝ միմյանցից սկզբունքորեն տարբեր բնույթների պատճառով։ ԵԱՏՄ դեպքում մենք գործ ունենք տնտեսական միության հետ, որը կարգավորում է երրորդ կողմերի հետ Հայաստանի արտաքին առևտուրը, ներմուծման դրույքաչափերը և մի շարք այլ տնտեսական կարևորագույն դրույթներ՝ որպես կանոն հաշվի չառնելով Հայաստանի կարիքները։ Ընդ որում՝ ԵԱՏՄ անդամակցությունը չի ենթադրում լայնածավալ բարեփոխումներ, ժողովրդավարության ամրապնդում և այլն: Ավելին՝ ԵԱՏՄ-ին՝ ավտորիտար երկրների այս տարօրինակ խմբակին անդամակցությունից հետո Հայաստանում ժողովրդավարական սկզբունքները անկում են ապրում. փոխվել է սահմանադրությունը, ավելացել խաղաղ ցույցերից բերման ենթարկվողների թիվը, առաջացել համատարած քաղաքական ապատիա։ Այս անկումն արձանագրվում է անգամ միջազգային հետազոտական կենտրոնների կողմից։ Այսպես, օրինակ, «Էկոնոմիստ Ինթելիջենս Յունիթ» բրիտանական հեղինակավոր հետազոտական ընկերությունը 2017թ․ հունվարին հրապարակված ժողովրդավարության վերաբերյալ իր ամենամյա զեկույցում նշում է, որ Հայաստանը 2016-ին արդեն ավտորիտար համակարգ է։ 2015-ին նույն կազմակերությունը Հայաստանին կիսաավտորիտար էր համարում։ ԵՄ հետ համաձայնագիրը, մյուս կողմից, բարի կամքի հիման վրա հարաբերությունների սերտացման և, ամենակարևորը, Հայաստանի կողմից ինքնակամ ժողովրդավարական ռեֆորմների իրականացման համար ճանապարհային քարտեզ է։ Այլ կերպ ասած՝ ԵԱՏՄ հետ ինտեգրումը և ԵՄ հետ հարաբերությունների զարգացումը էապես տարբեր երևույթներ են՝ հակադիր բևեռներ, քանի որ չի կարող նույն երկիրը միաժամանակ լինել և՛ ավտորիտար, և՛ ժողովրդավար։ Այս կոնտեքստում կարող է լինել միայն «կամ-կամ»՝ կամ Հայաստանը շարունակում է կրկնօրինակել բելառուսական, ռուսական ու ղազախական կառավարման մոդելներն ու մերձենալ մարդու իրավունքները չհարգող այս ավտորիտար խմբակի հետ, կամ իրականացնում է ժողովրդավարական բարեփոխումներ ու իսկապես ստեղծում ամուր կապեր Եվրոպայի հետ, որովհետև ԵՄ սկզբունքները հիմնված են հենց այդ արժեքների վրա։ Եվրամիությունը նախ և առաջ արժեքների վրա հիմնված միություն է, որի հիմքում ընկած են ժողովրդավարական արժեքները, խաղաղությունն ու մարդու իրավունքները։ Իր արտաքին քաղաքականությունը ևս ԵՄ-ն ձևավորում է հենց այդ արժեքների հիման վրա, ուստի Եվրամիության հետ հարաբերությունների սերտացումը ենթադրում է ՀՀ-ում մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության հանդեպ հարգանքի մշակույթի ձևավորում։
Պաշտոնական հայտարարությունները ևս հերքում են «և, և»-ը
«Եվ, և»-ի անհնարության մասին են վկայում նաև հայկական կողմի պաշտոնական հայտարարությունները։ Այսպես, օրինակ, 2017թ. դեկտեմբերի 1-ի խորհրդարանական լսումների բացման խոսքում ՀՀԿ-ական Արմեն Աշոտյանը նշեց, որ լսումների առավել ներառական ձևաչափ ապահովելու նպատակով իրենք հրավիրել են «ոչ միայն ԵՄ անդամ երկրների դեսպաններին, այլ նաև մեր ռազմավարական գործընկեր Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանատան գործընկերներին, ԱՄՆ, Չինաստանի և ԵԱՏՄ մյուս անդամ-երկրների դեսպանատներին՝ ապահովելով մաքսիմալ ներառական ներկայացուցչություն և քննարկումների ձևաչափ»։ Նմանօրինակ հայտարարություններով ՀՀ իշխանությունները կարծես արդարանում են Կրեմլի առաջ ԵՄ հետ պայմանագիրը կնքելու համար։ «Ռազմավարական գործընկեր» արտահայտությունը և ՌԴ դեսպանատունը ԵԱՏՄ երկրներից զատ հիշատակելը Հանրապետական խմբակցության անունից հնչող առաջին արդարացումն էր։ Դրան հաջորդեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի ելույթը․ «Մենք նպատակ չունենք այդ (ԵՄ հետ) հարաբերությունները կառուցել և ամրապնդել որևէ այլ երկրի կամ կառույցի հետ համագործակցության հաշվին»։ Նմանատիպ հայտարարությունները ստեղծում են տպավորություն, որ Հայաստանը պարտավորված է զգում պարբերաբար վստահեցնել Մոսկվային, որ չի պատրաստվում որևէ մեկի հետ «դավաճանել» ՌԴ-ին։ Մյուս կողմից, չգիտես ինչու, ԵԱՏՄ կարգավորումներ մտցնելիս կամ հերթական պայմանագիրը Մոսկվայի հետ գաղտնի կերպով կնքելիս, Հանրապետական խմբակցության անդամները իրենց պարտքը չեն համարում հիշատակել, որ Եվրամիության հետ հարաբերությունների հաշվին չեն կատարում այդ քայլերը։ Այս լսումներին զուգահեռ ԱԺ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը Ռուսաստանի Դաշնության իշխող «Միասնական Ռուսաստան» («Единая Россия») կուսակցության երիտասարդական կազմակերպության՝ «Մոլոդայա գվարդիայի» պատվիրակների հետ հանդիպման ընթացքում, անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին, նշեց. «Այսօրվա միջազգային հարաբերությունները միագիծ չեն, դրանք ծավալուն են, պատկերավոր ասած, 3D ձևաչափում։ Եվ մենք կյանքի ենք կոչում արտաքին քաղաքականություն՝ հիմնված հենց եռաչափ հարթության վրա՝ լրացնելով հայ-ռուսական հարաբերություններն այն ամենով, ինչ հնարավոր է լրացնել Եվրամիության կողմից»։ Հարց է ծագում՝ արդյո՞ք ԵՄ-ն տեղյակ է, որ Հայաստանի հետ իր հարաբերությունները ստեղծված են ՀՀ-ՌԴ հարաբերությունները լրացնելու համար։ Այս բոլոր հայտարարությունները՝ ՌԴ-ին անընդմեջ ռազմավարական դաշնակից անվանելը, պարբերաբար ԵԱՏՄ-ին հղում անելը, և այն շեշտադրումները, որ Եվրամիության հետ հարաբերությունները չեն ամրապնդվելու որևէ այլ կառույցի հաշվին կամ հայ-ռուսական հարաբերությունները լրացվելու են այն ամենով, ինչ հնարավոր է լրացնել Եվրամիության կողմից, վկայում են, որ Հանրապետական խմբակցությունը առաջնայնությունը տալիս է ՌԴ հետ հարաբերություններին: Իսկ քանի դեռ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունն են, «և, և»-ի մասին խոսք լինել չի կարող։ Ուստի «և, և»-ի քաղաքականություն գոյություն չունի, կա միայն «նախ՝ ՌԴ, հետո՝ ԵՄ» արտաքին քաղաքականություն։

Не «и-и», а «сначала Россия, потом Евросоюз»
Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС, подписанное 24 ноября, регулярно представляется властями Армении, проправительственными силами и средствами массовой информации как «победа присвоенной Арменией на протяжении многих лет политики «и-и», то есть как история успеха установления сбалансированных отношений Армении как с евразийской, так и европейской стороной. Тем не менее, по ряду разных причин об «и-и» не может быть и речи.
И демократический, и авторитарный
Прежде всего, внешняя политика «и-и» невозможна из-за принципиально различных аспектов между Европейским Союзом и Евразийским экономическим союзом. В случае с ЕАЭС мы имеем дело с экономическим союзом, который регулирует внешнюю торговлю Армении с третьими сторонами, ставки импорта и некоторые другие важные экономические положения, как правило, без учета потребностей Армении. Более того, членство в ЕАЭС не подразумевает широкомасштабных реформ, укрепления демократии и т.д. Более того, присоединившись к этой странной группе авторитарных государств - ЕАЭС, демократические принципы в Армении пережили спад: изменилась конституция, увеличилось число задержанных во время мирных митингов, возникла широко распространенная политическая апатия. Этот спад регистрируется даже международными исследовательскими центрами. Например, известная британская исследовательская компания Economist Intelligence Unit в своем ежегодном докладе о демократии, опубликованном в январе 2017 году, отмечает, что в 2016 году Армения уже является государством с авторитарным режимом. В 2015 году та же организация считает Армению полуавторитарной.
С другой стороны, соглашение с ЕС является дорожной картой для сближения отношений на основе доброй воли и, что самое важное, добровольного осуществления Арменией демократических реформ. Другими словами, интеграция с ЕАЭС и развитие отношений с ЕС – совершенно разные явления, противоположные полюса. Одна и та же страна не может быть одновременно и авторитарной, и демократической. В этом контексте может быть только «или-или» - или Армения продолжает копировать белорусские, российские и казахские модели правления и приближается с этой не уважающей права человека авторитарной группой, или осуществляет демократические реформы и действительно создает прочные связи с Европой, поскольку принципы ЕС основаны именно на этих ценностях. Европейский союз - прежде всего союз, основанный на демократических ценностях, мире и правах человека. Свою внешнюю политику ЕС также формирует на основе этих ценностей, поэтому сближение с Европейским союзом предполагает развитие культуры уважения прав человека и демократии в Армении.
Официальные заявления также опровергают «и-и»
О невозможности «и-и» свидетельствуют также официальные заявления армянской стороны. Так, например, 1 декабря 2017 года член Республиканской партии Армен Ашотян на открытии парламентских слушаний в своей речи отметил, что для обеспечения наиболее инклюзивного формата они пригласили «не только послов стран-членов ЕС, но и представителей посольств нашего стратегического партнера России - США, Китая и других стран-членов ЕАЭС, обеспечив максимально инклюзивное представительство и формат обсуждений». Подобными заявлениями власти Армении, похоже, оправдываются перед Кремлем за подписание соглашения с ЕС. Фраза «стратегический партнер» и упоминание посольства России в отдельности от стран ЕАЭС было первым оправданием от имени Республиканской фракции. Этому последовало выступление председателя НС РА Ара Баблояна: «Мы не намерены строить и укреплять эти отношения (с ЕС) за счет сотрудничества с любой другой страной или структурой». Из таких заявлений складывается впечатление, что Армения обязана периодически заверять Москву, что она не собирается с кем-либо «изменять» России. С другой стороны, непонятно почему, при внедрении регулировок ЕАЭС или тайном заключении очередного договора с Москвой, члены Республиканской фракции не считают своим долгом упомянуть, что они предпринимают эти шаги не за счет отношений с ЕС.
Параллельно с этими слушаниями вице-спикер НС Армен Ашотян во время встречи с делегатами молодежной организации «Молодая гвардия» правящей партии РФ «Единая Россия», обратившись к отношениям Армения-ЕС, отметил: «Сегодняшние международные отношения неоднолинейны, они - обширны, образно говоря, в формате 3D. И мы воплощаем в жизнь внешнюю политику, основанную именно на этой трехмерной платформе, дополняя армяно-российские отношения всем тем, чем Европейский союз может дополнить». Возникает вопрос - знает ли ЕС, что его отношения с Арменией созданы для дополнения армяно-российских отношений?
Все эти заявления: постоянное нарекание России стратегическим союзником, периодические ссылки на ЕАЭС, и те акценты, что отношения с ЕС не будут укрепляться за счет любой другой структуры, или армяно-российские отношения дополнятся всем тем, чем Европейский союз может дополнить, свидетельствуют о том, что Республиканская фракция отдает приоритет отношениям с Россией. И до тех пор пока отношения с Россией являются приоритетами внешней политики Армении, об «и-и» не может быть и речи. Следовательно, политики «и-и» не существует, есть только политика «сначала Россия, потом Евросоюз».