«Ադրբեջանն առայժմ չի կարող մտնել ՀԱՊԿ կազմ». Կալաշնիկով
Ադրբեջանն առայժմ չի կարող մտնել ՀԱՊԿ կազմ, քանի որ դրա համար անհրաժեշտ է բոլոր կողմերի համաձայնությունը: Այս մասին Բաքվում կայացած ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ Պետդումայի՝ ԱՊՀ հարցերով հանձնաժողովի ղեկավար Լեոնիդ Կալաշնիկովը։
«Անձամբ ես կողջունեմ ՀԱՊԿ-ին Ադրբեջանի անդամակցությունը: Սակայն դա անհնար է, քանի որ անհրաժեշտ է փաստաթղթերի փոփոխություն, և Հայաստանը չի ընդունի այդ որոշումը»,- ասել է նա:
Նա նաև հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կարող են կարգավորել միայն Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահները:

Армения не допустит вступления Азербайджана в ОДКБ: Калашников
Глава комитета Государственной Думы России по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Леонид Калашников на пресс-конференции в Баку прокомментировал возможность вступления Азербайджана в Организацию Договора о коллективной безопасности (ОДКБ).
«Лично я приветствую вступление Азербайджана в ОДКБ. Но, это практически невозможно, так как необходимо изменение документов. Решение о вступлении принимается на основе консенсуса. Однако, Армения заблокирует данное решение», — цитирует Калашникова агентство «Москва-Баку».
Глава комитета Государственной Думы России по делам СНГ также заявил, что карабахский конфликт могут решить только главы Армении, России и Азербайджана.