Իրանի հարավային Ֆարս նահանգում հայտնաբերվել է 212 միլիարդ խորանարդ մետրից ավելի գազի պաշարներով հանքավայր։ Հայտնաբերման մասին հայտարարել է Իրանի նավթի նախարար Մոհսեն Փակնեժադը։ «Այս հանքավայրում հայտնաբերվել է ավելի քան 212 միլիարդ խորանարդ մետր գազ, որից, մոտավորապես 73-75% արդյունահանման մակարդակով, կարելի է արդյունահանել մոտավորապես 161 միլիարդ խորանարդ մետր»,- նրա խոսքերն է մեջբերել Fars լրատվական գործակալությունը։
Գազից բացի, հանքավայրում հայտնաբերվել են նաև գազային կոնդենսատի պաշարներ։
Նա հավելել է, որ տեղական իշխանությունները ներկայում ձեռնարկում են անհապաղ միջոցներ՝ հանքավայրի արդյունահանումը հնարավորինս շուտ սկսելու համար։

Месторождение с запасами газа свыше 212 млрд куб. м обнаружено в южной иранской провинции Фарс. Об этом сообщил министр нефти Ирана Мохсен Пакнежад. «На этом месторождении обнаружено более 212 млрд куб. м газа, из которых с учетом коэффициента извлечения около 73−75% можно добыть примерно 161 млрд куб. м», — приводит слова Пакнежада агентство Fars.
Помимо газа, на месторождении обнаружены запасы газового конденсата.
Пакнежад добавил, что сейчас местные власти в ускоренном порядке принимают меры, чтобы месторождение можно было начать эксплуатировать в кратчайшие сроки.