«ԱՄՆ-ն փորձում է համոզել Մերձավոր Արևելքի երկրներին՝ միանալ Իրանի դեմ հարվածներին»․ #Al-Monitor
Սպիտակ տունը փորձում է համոզել Մերձավոր Արևելքի երկրներին, որոնք տուժել են Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի ռազմական գործողության մեկնարկից հետո տարածաշրջանում իրավիճակի սրման հետևանքով, միանալ Իսլամական Հանրապետության դեմ հարվածներին, հաղորդում է Al-Monitor-ը՝ հղում կատարելով աղբյուրներին։
Լրատվամիջոցի տվյալներով՝ այս պահին Պարսից ծոցի երկրները հույս ունեն արագ դեէսկալացիայի և գործողության ավարտի: Այնուամենայնիվ, Վաշինգթոնը փորձում է տարածաշրջանում իր դաշնակիցներին հասկացնել, որ նրանց մասնակցությունը կօգնի ավելի արագ ավարտել ռազմական գործողությունները:
«Պարսից ծոցի պետություններն առայժմ սպասողական դիրք են զբաղեցնում, թեև նրանք ակնհայտորեն Ամերիկայի և մեր երկրի կողմից են։ Հարցն այն է, թե արդյոք նրանք կհաղթահարեն վախի իրենց պատնեշը և կհասկանան, որ պետք է պաշտպանեն իրենց ինքնիշխանությունը»,- նշել է Իսրայելի կառավարությունում լրատվամիջոցի աղբյուրը:

#Al-Monitor: США пытаются убедить страны Ближнего Востока присоединиться к ударам по Ирану
Белый дом пытается убедить страны Ближнего Востока, пострадавшие в результате эскалации ситуации в регионе после начала военной операции США и Израиля против Ирана, присоединиться к нанесению ударов по исламской республике. Об этом со ссылкой на источники сообщил портал Al-Monitor.
По данным портала, в данный момент страны Персидского залива рассчитывают на скорую деэскалацию и окончание операции. Тем не менее Вашингтон пытается донести до своих союзников в регионе, что их участие поможет быстрее завершить боевые действия.
"Государства Персидского залива пока занимают выжидательную позицию, хотя они явно на стороне Америки и нашей страны. Вопрос в том, преодолеют ли они свой барьер страха и поймут ли, что свой суверенитет им необходимо защитить", - отметил источник портала в израильском правительстве.