«Երևանը պարտավոր է պահպանել Իրանի հետ արտակարգ, պրագմատիկ և ինստիտուցիոնալ հարաբերություններ». Արման Բաբաջանյան
![]() ԱԺ նախկին պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի ֆեյսբուքյան գրառումը․ «Իրանում 2025-ի դեկտեմբերից ընթացող զանգվածային բողոքները ճնշվում են համակարգված և ծայրահեղ կոշտությամբ՝ զոհերի իրական մասշտաբի շուրջ ստեղծելով վերահսկվող տեղեկատվական վակուում, որի պայմաններում թվերի ահռելի տարբերությունը դարձել է իրադարձության առանցքային հատկանիշը․ պաշտոնական տվյալներով՝ սպանվել է 3,117 մարդ, մինչդեռ HRANA-ն հաստատել է առնվազն 5,459 զոհ և ճշտում է ևս շուրջ 17,000 դեպք, իսկ միջազգային մակարդակում շրջանառվող գնահատականները հասնում են տասնյակ հազարների՝ TIME-ը, հղում անելով առողջապահության նախարարության երկու բարձրաստիճան պաշտոնյաների, հաղորդում է, որ միայն հունվարի 8–9-ին կարող է սպանված լինել ավելի քան 30,000 մարդ, իսկ ՄԱԿ-ի զեկուցող Մայ Սատոն հունվարի 22-ին խոսել է 20,000-ից ավելի քաղաքացիական զոհերի մասին․ այս պատկերի «մեխանիկական» հիմքը ինտերնետի գրեթե լիարժեք արգելափակումն է: Աղբյուրը` Արման Բաբաջանյան |