ՀԱՄԱՍ-ը հաստատել է Գազայի առաջնորդի մահը
ՀԱՄԱՍ-ի՝ պաղեստինյան արմատական ​​իսլամիստական ​​շարժման ներկայացուցիչները, որը ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի կողմից ճանաչվել է՝ որպես ահաբեկչական, հաստատել են կազմակերպության Գազայի հատվածում առաջնորդ Մոհամմեդ Սինվարի (ով պաշտոնը զբաղեցնում էր 2024 թվականի հոկտեմբերից) և դրա ռազմական թևի խոսնակ Աբու Ուբեյդայի մահը: Այս մասին հաղորդել է Reuters-ը երկուշաբթի, դեկտեմբերի 29-ին:
Համասի տվյալներով՝ Սինվարը՝ շարժման նախկինում սպանված առաջնորդ Յահյա Սինվարի կրտսեր եղբայրը, և Ուբեյդան սպանվել են 2025 թվականի սկզբին՝ Գազայի պատերազմի ժամանակ: Իսրայելը Մոհամմեդ Սինվարի սպանության մասին հայտարարել է մայիսին, իսկ Ուբեյդայի մահվան մասին հայտարարվել է օգոստոսի վերջին: Մայիսին լրատվամիջոցները հայտնել են, որ Մոհամմեդ Սինվարի մարմինը հայտնաբերվել է Խան Յունիսի թունելում՝ Գազայի հատվածի հարավում: Այդ ժամանակ պնդում էին, որ նրա մոտ հայտնաբերվել են նրա տասը օգնականների մարմինները: Նաև պնդում էին, որ սպանվել է Ռաֆահ բրիգադի հրամանատար Մոհամմեդ Շաբանան: ՀԱՄԱՍ-ն այդ ժամանակ չի մեկնաբանել այս հաղորդագրությունները:
Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացն այն ժամանակ հայտարարել էր, որ Սինվարը, «բոլոր տվյալներով», սպանվել է իսրայելական հարվածի ժամանակ։ Սակայն նա հավելել է, որ այս տեղեկատվության պաշտոնական հաստատում չկա։

ХАМАС подтвердил гибель главы движения в секторе Газа
Представители ХАМАС - палестинского радикального исламистского движения, признанного террористическим в странах ЕС и США, - подтвердили гибель лидера организации в секторе Газа Мухаммеда Синвара (занимал должность с октября 2024-го) и пресс-секретаря военного крыла Абу Убайды. Об этом в понедельник, 29 декабря, сообщает агентство Reuters.
По данным ХАМАС, Синвар - младший брат ранее также убитого лидера движения Яхьи Синвара - и Убайда погибли в ходе войны в Газе в начале 2025 года. Израильская сторона заявляла об убийстве Мухаммеда Синвара в мае, а об убийстве Убайды сообщили в конце августа. В мае СМИ писали, что тело Мухаммеда Синвара нашли в тоннеле в Хан-Юнисе на юге сектора Газа. Тогда утверждалось, что вместе с ним были найдены тела десяти его помощников. Также заявлялось, что погиб командир бригады "Рафах" Мохаммед Шабана. В то время ХАМАС эти сообщения не комментировали.
Министр обороны Израиля Исраэль Кац тогда говорил, что Синвар, "по всем признакам", был убит в результате израильского удара. Впрочем, он оговорился, что официального подтверждения этой информации нет.