«Պուտինի և Զելենսկիի հանդիպումը հնարավոր է որոշակի համաձայնության դեպքում». Պեսկով
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի հետ հնարավոր է, եթե երկրների բանակցային պատվիրակությունները որոշակի համաձայնությունների հասնեն։ Այս մասին հայտարարել է Կրեմլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը։
«Նման հանդիպումը, երկու կողմերի պատվիրակությունների աշխատանքի արդյունքում, այդ պատվիրակությունների միջև որոշակի համաձայնությունների հասնելուց հետո, հնարավոր է։ «Մենք դա հնարավոր ենք համարում», - ասել է Պեսկովը։ Նա չի ասել, թե ինչ համաձայնությունների մասին է խոսքը։
Նախագահի մամուլի քարտուղարը հաստատել է, որ Ռուսաստանը կպատրաստի և ուկրաինական կողմին կուղարկի հրադադարի պայմանների ցանկ։ Նա չի բացահայտել ցուցակի մանրամասները և նշել է, որ բանակցությունները «պետք է տեղի ունենան փակ դռների հետևում»։
Հիշեցնենք՝ Մայիսի 16-ին Ստամբուլում տեղի ունեցան Ռուսաստանի և Ուկրաինայի պատվիրակությունների միջև վերջին երեք տարվա ընթացքում առաջին ուղիղ բանակցությունները։ Դրանց արդյունքներից հետո Ուկրաինայի պաշտպանության նախարար Ռուստեմ Ումերովը հայտարարեց, որ կարգավորման հաջորդ քայլը պետք է լինի Վլադիմիր Զելենսկու և Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը։ Ռուսական պատվիրակության ղեկավար Վլադիմիր Մեդինսկին ասել է, որ Մոսկվան «ընդհանուր առմամբ գոհ է արդյունքից և պատրաստ է շարունակել շփումները»։

Песков допустил встречу Путина и Зеленского
Президент России Владимир Путин может встретиться с президентом Украины Владимиром Зеленским, если переговорные делегации стран достигнут определенных договоренностей. Об этом заявил представитель Кремля Дмитрий Песков.
«Такая встреча, как результат работы делегаций двух сторон, при достижении определенных договоренностей этих делегаций, возможна. Считаем ее возможной»,— уточнил господин Песков (цитата по ТАСС). О каких договоренностях речь, он не сказал.
Пресс-секретарь президента подтвердил, что Россия подготовит и направит украинской стороне список условий для прекращения огня. Он не стал раскрывать подробности этого перечня и отметил, что переговоры «должны идти в закрытом режиме».
16 мая в Стамбуле прошли первые за три года прямые переговоры российской и украинской делегаций. По их итогам министр обороны Украины Рустем Умеров заявил, что следующим шагом на пути к урегулированию должна стать встреча Владимира Зеленского и Владимира Путина. Глава российской делегации Владимир Мединский сказал, что Москва «в целом удовлетворена результатом и готова продолжать контакты».