«Անցյալի տխուր հիշողությունները չպետք է պատանդ պահեն ներկան և ապագան». Էրդողան
Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի կապակցությամբ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանն ուղերձ է հղել Պոլսո Հայոց պատրիարքին և հայ համայնքին։ Թուրքիայում լույս տեսնող «Ժամանակ» թերթի փոխանցմամբ, Թուրքիայի նախագահն իր ուղերձում մասնավորապես նշել է.
«Այս տարի ևս հարգանքով եմ հիշում Առաջին համաշխարհային պատերազմի դժվարին պայմաններում իրենց կյանքը կորցրած օսմանահայերի հիշատակը և ևս մեկ անգամ իմ ցավակցությունն եմ հայտնում նրանց թոռներին։
Թուքիայում զգում են Օսմանյան կայսրության վերջին շրջանում տեղի ունեցած պատերազմի տարիներին «զինված խմբավորումների կողմից իրականացված դիվերսիոն գործողությունների, համաճարակային հիվանդությունների պատճառով կորսված կյանքերի ցավը։
Մյուս կողմից՝ մենք գիտակցում ենք, որ պետք է միասին կերտենք մեր ապագան՝ որպես 86 միլիոն մարդ՝ համարելով, որ անցյալի տխուր հիշողությունները չպետք է պատանդ պահեն ներկան ու ապագան։ Նրանք, ովքեր փորձել են սասանել մեր միջև արմատացած և ամուր կապերը՝ պատմությունից թշնամանք առաջացնելով, մինչ օրս չեն հասել իրենց նպատակներին»։

"Печальные воспоминания о прошлом не должны держать в плену настоящее и будущее" - Эрдоган
По случаю 110-й годовщины Геноцида армян президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган направил послание Армянскому Патриарху Константинопольскому и армянской общине. По данным турецкой газеты «Жаманак», президент Турции в своем послании заявил:
«В этом году я также с уважением чту память османских армян, погибших в тяжелых условиях Первой мировой войны, и еще раз выражаю соболезнования их внукам».
В Турции ощущают боль от человеческих жизней, потерянных в результате подрывных действий вооруженных группировок и эпидемических заболеваний в годы войны, которые имели место в последний период существования Османской империи.
С другой стороны, мы понимаем, что должны строить наше будущее вместе, как 86 миллионов человек, веря в то, что печальные воспоминания о прошлом не должны держать в плену настоящее и будущее. Те, кто пытался поколебать глубоко укоренившиеся и прочные связи между нами, разжигая историческую вражду, до сих пор не достигли своих целей».