«Միջնորդներն Իսրայելին և ՀԱՄԱՍ-ին նոր առաջարկ են ներկայացրել»․ #BBC
Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև բանակցություններում Քաթարի և Եգիպտոսի միջնորդները Գազայի հատվածում պատերազմի ավարտի նոր պայմաններ են առաջարկել, հայտնում է BBC-ն՝ վկայակոչելով պաղեստինցի պաշտոնյային։
Ըստ աղբյուրի՝ նախաձեռնությունը ներառում է զինադադար՝ 5-7 տարի ժամկետով, իսրայելցի բոլոր պատանդների ազատ արձակում՝ իսրայելական բանտերում պահվող պաղեստինցի բանտարկյալների դիմաց, պատերազմի պաշտոնական ավարտ և իսրայելական զորքերի դուրսբերում Գազայի հատվածից։
Հաղորդվում է, որ ՀԱՄԱՍ-ը նույնպես պատրաստակամություն է հայտնել Գազայի հատվածի վերահսկողությունը հանձնել պաղեստինյան ցանկացած կազմակերպության, որը համաձայնեցված կլինի «ազգային և տարածաշրջանային մակարդակներով», օրինակ՝ Պաղեստինի ինքնավարությանը, որը ներկայումս պատասխանատու է Արևմտյան ափի կառավարման համար։ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն ավելի վաղ բացառել էր Պաղեստինի ինքնավարության ցանկացած մասնակցությունը Գազայի հատվածի կառավարմանը:
Գործակալությունը լուրջ է որակել միջնորդական ներկայիս ջանքերը՝ նշելով, որ ՀԱՄԱՍ-ը ցուցաբերել է «աննախադեպ ճկունություն»։
Գազայի հակամարտության կարգավորման նոր պայմանները ներկայացվել են, երբ ՀԱՄԱՍ-ը մերժել էր 45-օրյա հրադադարի դիմաց 10 պատանդների ազատ արձակելու Իսրայելի վերջին առաջարկը։

"Посредники предложили Израилю и ХАМАС новую формулу прекращения войны". #BBC
Катарские и египетские посредники в переговорах Израиля и ХАМАС предложили новую формулу прекращения войны в секторе Газа, сообщает BBC со ссылкой на палестинского чиновника. Ранее обе стороны обвиняли друг друга в неспособности поддерживать перемирие.
По словам источника, инициатива предусматривает:
перемирие сроком от пяти до семи лет;
освобождение всех израильских заложников в обмен на палестинских заключенных, содержащихся в израильских тюрьмах;
официальное прекращение войны и вывод израильских войск с территории сектора Газа.
Собеседник Би-би-си утверждает, что ХАМАС также выразил готовность передать управление Газой любой палестинской организации, согласованной «на национальном и региональном уровнях». В числе возможных вариантов он назвал Палестинскую администрацию, которая сейчас отвечает за управление на Западном берегу, или полностью созданный с нуля административный орган. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху ранее исключил любое участие Палестинской администрации в управлении сектором Газа.
Нынешние посреднические усилия источник Би-би-си охарактеризовал как серьезные, отметив, что ХАМАС проявил «беспрецедентную гибкость».
Новые условия урегулирования конфликта в секторе Газа были представлены после того, как ХАМАС отверг последнее предложение Израиля, который настаивал на освобождении десяти заложников в обмен на 45 дней прекращения огня.