«ԱՄՆ-ն միջուկային ծրագրից դուրս հարցեր չի քննարկել»․ Արաղչի
Հռոմում Իրանի և ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչների հանդիպումն անցել է կառուցողական մթնոլորտում, բանակցությունների երրորդ փուլը կկայանա ապրիլի 26-ին։ Այս մասին հայտնել է Իրանի ԱԳՆ-ն։
«ԱՄՆ պատվիրակությունը բանակցությունների ընթացքում Իրանի միջուկային ծրագրի շրջանակներից դուրս հարցեր քննարկելու փորձեր չի ձեռնարկել»,- հայտարարել է Իրանի ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչին:
«Պատվիրակությունները համաձայնեցրել են երկու երկրների տեխնիկական խմբերի հանդիպումների կազմակերպումը, դրանք կսկսվեն Օմանում ապրիլի 23-ին: Թեհրանը կշարունակի Վաշինգթոնի հետ բանակցություններն իր միջուկային ծրագրի շուրջ, քանի դեռ դրանք կառուցողական և արդյունավետ կլինեն»,- ավելի վաղ, ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, հայտարարել էր Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Իսմայիլ Բաղային։
Նա նաև հավելել է, որ Թեհրանի հիմնական պահանջը մնում է հակաիրանական պատժամիջոցների ամբողջական վերացումը՝ դրանք չվերսկսելու երաշխիքներով։
Հիշեցնենք՝ այսօր Հռոմում տեղի է ունեցել ԱՄՆ և Իրանի պատվիրակությունների միջև Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունների երկրորդ փուլը։

"США не обсуждали вопросы, выходящие за рамки ядерной программы" - Арагчи
Встреча представителей Ирана и США в Риме прошла в конструктивной атмосфере, а третий раунд переговоров состоится 26 апреля. Об этом сообщил МИД Ирана.
«Делегация США не пыталась обсуждать в ходе переговоров вопросы, выходящие за рамки ядерной программы Ирана», — заявил министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи.
«Делегации договорились организовать встречи технических групп обеих стран, которые начнутся в Омане 23 апреля. Тегеран продолжит переговоры с Вашингтоном по своей ядерной программе до тех пор, пока они будут конструктивными и эффективными», — заявил ранее представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи.
Багай добавил, что главным требованием Тегерана остается полная отмена антииранских санкций с гарантиями того, что они не будут возобновлены.