Հռոմում ավարտվել է Իրան-ԱՄՆ բանակցությունների երկրորդ փուլը
Հռոմում ավարտվել է Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունների երկրորդ փուլը, որը տևել է ավելի քան չորս ժամ։ Այս մասին հաղորդել է իրանական IRIB գործակալությունը։
«Րոպեներ առաջ ավարտվել է Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև անուղղակի բանակցությունների երկրորդ փուլը, որի ընթացքում Իրանի և ԱՄՆ-ի պատվիրակություններն ավելի քան չորս ժամ բանակցություններ են անցկացրել Հռոմում Օմանի դիվանագիտական ​​հաստատություններից մեկում»,- հայտնում է ​​գործակալությունը:
Ինչպես հաղորդում է իրանական ​​Mehr գործակալությունը, բանակցությունները եղել են կառուցողական, և առաջիկա օրերին, ամենայն հավանականությամբ, երկու երկրների միջև նոր բանակցություններ տեղի կունենան։
Հիշեցնենք՝ ապրիլի12-ին Օմանում կայացել է Մերձավոր Արևելքի հարցերով ԱՄՆ հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆի և Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչիի անուղղակի բանակցությունների առաջին փուլը, որոնք, ըստ Ուիթքոֆի, եղել են դրական և կառուցողական։

Завершился второй раунд непрямых переговоров Ирана и США в Риме
Второй раунд переговоров между Ираном и США по иранской ядерной программе завершился в Риме, они длились более четырех часов, передает иранское госагентство IRIB.
"Несколько минут назад завершился второй раунд непрямых переговоров между Ираном и США. В ходе этого раунда переговоров делегации Ирана и США вели переговоры более четырех часов в одном из дипломатических учреждений Омана в Риме", - говорится в сообщении госагентства.
Как уточняет иранское государственное агентство Mehr, переговоры были конструктивными, и, вероятно, в ближайшие дни состоятся новые переговоры между двумя странами.
Первый раунд непрямых переговоров спецпосланника президента США по Ближнему Востоку Стива Уиткоффа и главы МИД Ирана Аббаса Аракчи состоялся в Омане 12 апреля. По словам спецпосланника американского лидера, они прошли позитивно и конструктивно.