«ՌԴ-Իրան հարաբերությունները զարգանում են՝ հակառակ ճնշումներին»․ Լավրով
ՌԴ և Իրանի միջև Համապարփակ ռազմավարական գործընկերության պայմանագրի ուժի մեջ մտնելը դրական ազդեցություն կունենա Թեհրանի և Մոսկվայի համագործակցության վրա, երկու երկրները զարգացնում են իրենց հարաբերությունները՝ հակառակ ճնշումներին, հայտարարել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Մենք համոզված ենք, որ այս պատմական փաստաթղթի ուժի մեջ մտնելն ամենադրական ազդեցությունը կունենա մեր համագործակցության վրա՝ ինչպես երկկողմ օրակարգի, այնպես էլ միջազգային ասպարեզում: Մեր քաղաքական երկխոսությունն անչափ հագեցած է: Վերջին ժամանակահատվածում նախագահները երեք անգամ հանդիպել են»,- ասել է Լավրովն իրանցի իր պաշտոնակից Աբբաս Արաղչիի հետ բանակցություններից հետո:
Լավրովի բնորոշմամբ՝ ռուս-իրանական հարաբերություններն առանձնահատուկ բնույթ են կրում։ «Այդ հարաբերությունները շարունակում են դինամիկ զարգանալ՝ չնայած տարածաշրջանում և աշխարհում տիրող շատ ծանր իրավիճակին, և չնայած մեր երկրների վրա ճնշում գործադրելու փորձերին»,- ընդգծել է Լավրովը։
ՌԴ-ի և Իրանի միջև Համապարփակ ռազմավարական գործընկերության համաձայնագիրը ստորագրվել է 2025 թվականի հունվարի 17-ին՝ Իրանի նախագահ Մասուդ Պեզեշկիանի Մոսկվա կատարած այցի ընթացքում։ Փաստաթղթի համաձայն՝ կողմերը կձգտեն խորացնել և ընդլայնել հարաբերությունները փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում։

Лавров։ "Российско-иранские отношения развиваются, несмотря на давление"
Вступление в силу Договора о всеобъемлющем стратегическом партнерстве между Российской Федерацией и Ираном окажет позитивное влияние на сотрудничество Тегерана и Москвы, столицы развивают свои отношения вопреки попыткам давления, заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров.
"Мы убеждены, что вступление этого исторического документа в силу окажет самое позитивное воздействие на наше сотрудничество во всех областях и двусторонней повестки, и на международной арене. У нас политический диалог весьма и весьма насыщен. За последнее время президенты встречались трижды", - сказал Лавров по итогам переговоров с иранским коллегой Аббасом Аракчи.
По его словам, российско-иранские отношения носят особый характер. "Этот характер в полной мере соответствует духу всеобъемлющего стратегического партнерства, продолжает динамично развиваться, несмотря на очень сложную ситуацию в регионе и в мире, а также несмотря на попытки оказать давление на наши страны", - подчеркнул Лавров.
Договор о всеобъемлющем стратегическом партнерстве между Российской Федерацией и Ираном был подписан 17 января 2025 года в ходе визита президента Ирана Масуда Пезешкиана в Москву. Согласно документу, стороны стремятся к углублению и расширению отношений во всех сферах, представляющих взаимный интерес․