«Իրանի հետ նոր համաձայնագիրը կնպաստի բոլոր ոլորտներում համագործակցությանը»․Պուտին
Ռուսաստանի և Իրանի միջև Համապարփակ ռազմավարական գործընկերության համաձայնագիրը խթան կհանդիսանա բոլոր ոլորտներում գործնական համագործակցության համար։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Իրանի նախագահ Մասուդ Պեզեշկիանի հետ հանդիպման ժամանակ։
«Ձեր այսօրվա այցը առանձնահատուկ նշանակություն ունի, քանի որ մենք ոչ միայն հնարավորություն կունենանք քննարկել և կքննարկենք մեր համագործակցության բոլոր ոլորտները, այլ նաև կստորագրենք Ռուսաստանի և Իրանի միջև համապարփակ ռազմավարական գործընկերության մասին հիմնական համաձայնագիրը, որը լրացուցիչ խթան կհաղորդի մեր համագործակցության գործնականում բոլոր ոլորտներին»,- ասել է ՌԴ ղեկավարը։
Իրանի նախագահն իր հերթին հույս է հայտնել, որ Ռուսաստանի հետ Գործընկերության համաձայնագիրը կդառնա «առաջ շարժվելու ամուր հիմք»։

Путин: новый договор с Ираном поспособствует сотрудничеству во всех сферах
Подписываемый сегодня Договор о всеобъемлющем стратегическом партнерстве между Россией и Ираном придаст импульс практическому сотрудничеству по всем направлениям. На это указал президент России Владимир Путин на встрече с президентом Ирана Масудом Пезешкианом.
"Ваш сегодняшний визит имеет особое значение, потому что мы не только будем иметь возможность [обсудить] и обсудим все направления нашего сотрудничества, но и подпишем большой базовый договор между Россией и Ираном о всеобъемлющем стратегическом партнерстве, это даст нам возможность придать дополнительный импульс практически по всем направлениям нашего сотрудничества", - сказал российский лидер.
Президент Ирана на переговорах с Путиным выразил надежду, что Договор о партнерстве с РФ станет "прочным фундаментом для движения вперед".