Լավրովը հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուբիոյի հետ
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հեռախոսազրույց է ունեցել իր ամերիկացի պաշտոնակից Մարկո Ռուբիոյի հետ, հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն իր կայքում։
Հաղորդվում է, որ ԱՄՆ պետքարտուղարը Լավրովին պատմել է Փարիզում ուկրաինական կողմի և Կիևին աջակցող եվրոպացի դաշնակիցների հետ իր և ԱՄՆ հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆի բանակցությունների արդյունքների մասին։
«Լավրովը հաստատել է Մոսկվայի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու աշխատանքը ամերիկացի գործընկերների հետ՝ նպատակ ունենալով հուսալիորեն վերացնել ուկրաինական ճգնաժամի հիմնական պատճառները»,- նշված է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։
Բացի այդ, Լավրովն ու Ռուբիոն պայմանավորվել են շարունակել օպերատիվ շփումները, այդ թվում՝ Արևմուտքի և Ուկրաինայի ներկայացուցիչների միջև հետագա բանակցությունների համատեքստում։

Лавров провел телефонный разговор с Рубио
Министр иностранных дел России Сергей Лавров провел в четверг телефонную беседу с американским коллегой Марко Рубио, в ходе которой подчеркнул намерение Москвы к дальнейшей работе с Вашингтоном над урегулированием конфликта на Украине. Об этом на своем сайте информирует МИД РФ.
Сообщается, что американский госсекретарь поведал Лаврову о переговорах, которые он и спецпосланник США Стивен Уиткофф провели в Париже с украинской стороной и европейскими союзниками киевского режима.
"Лавров подтвердил готовность Москвы к продолжению совместной работы с американскими коллегами с целью надежного устранения первопричин украинского кризиса", - отметили в российском внешнеполитическом ведомстве.
Кроме того, Лавров и Рубио договорились о продолжении оперативных контактов, в том числе в контексте последующих переговоров между Западом и представителями киевского режима.