«ԱՄՆ-ն Փարիզում կքննարկի Ուկրաինայում հրադադարի հարցը»․ Պետդեպ
ԱՄՆ պաշտոնյաները Փարիզում եվրոպացի գործընկերների հետ կքննարկեն Ուկրաինայում հրադադար հաստատելու ուղիները, Fox News-ի եթերում ասել է Պետդեպարտամենտի խոսնակ Թեմմի Բրյուսը։
«Պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն այժմ Փարիզում է՝ իր եվրոպացի գործընկերների հետ շտապ քննարկելու իրավիճակը»,- ​​ասել է Բրյուսը։
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը վճռական է պատերազմը դադարեցնելու հարցում։
«Այն, ինչ տեղի է ունենում, անընդունելի է: Աշխարհը ցանկանում է, որ դրան վերջ տրվի: Այս հակամարտությունում հաղթողներ չկան»,- ընդգծել է նա:
Բրյուսը հավելել է, որ Ուկրաինան արդեն հրադադարի ցանկություն է հայտնել, և Միացյալ Նահանգները, այդ թվում՝ Պետդեպարտամենտը և անձամբ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն, աշխատում են այն ուղղությամբ, որ Եվրոպայում գործընկերները հասկանան «հարցի հրատապությունը»։
Հիշեցնենք Ուկրաինայի մասնակցությամբ Փարիզում բանակցություններ են ընթանում եվրոպական մի շարք երկրների, մասնավորապես, Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի և Ֆրանսիայի ներկայացուցիչների հետ, որրոնց միացել է ԱՄն պատվիրակությունը։ Բանակցությունների թեման Ուկրաինայի և ողջ Եվրոպայի անվտանգության հարցերն են։

Госдеп: "США обсудят с партнерами в Париже прекращение огня на Украине"
Представители США обсудят с европейскими партнёрами в Париже пути прекращения огня на Украине, заявила в четверг официальный представитель госдепартамента Тэмми Брюс в эфире телеканала Fox News.
"Сейчас госсекретарь Марко Рубио находится в Париже вместе с европейскими партнёрами, чтобы срочно обсудить ситуацию", - сказала Брюс.
По её словам, президент США Дональд Трамп полон решимости остановить происходящее. "То, что происходит, неприемлемо. Мир хочет, чтобы это закончилось. В этом конфликте нет победителей", – подчеркнула она.
Брюс добавила, что Украина уже выразила стремление к прекращению огня, и США, включая госдепартамент и лично госсекретаря Марко Рубио, работают над тем, чтобы партнёры в Европе "осознали всю срочность происходящего".