«Ուրանի հարստացման հարցը քննարկման ենթակա չէ»․ Արաղչի
Իրանում ուրանի հարստացումը ընդունված փաստ է, և, հակառակ արևմտյան երկրներում դրա մակարդակի հետ կապված պոտենցիալ մտահոգություններին, Միացյալ Նահանգների հետ բանակցություններում ուրանի հարստացման հարցը քննարկման ենթակա չէ։ Այս մասին հասյտնել է Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին։
«Ուրանի հարստացումն իրողություն է, ընդունված փաստ։ Մենք պատրաստ ենք ամրապնդել վստահությունը (ամերիկյան կողմի հետ)՝ չնայած հնարավոր մտահոգություններին, բայց ուրանի հարստացման հարցը քննարկման ենթակա չէ»,- իրանական SNN-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Արաղչին։
Հիշեցնենք՝ ապրիլի 12-ին Օմանում անուղղակի բանակցություններ են տեղի ունեցել Մերձավոր Արևելքի հարցերով ԱՄՆ նախագահի բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆի և Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչիի միջև։ Ուիթքոֆի խոսքով՝ դրանք դրական և կառուցողական էին։
Բանակցությունների երկրորդ փուլը տեղի կունենա ապրիլի 19-ին։
Ուիթքոֆն ավելի վաղ հայտնել էր, որ բանակցությունների երկրորդ փուլին կքննարկվի Թեհրանում ուրանի հարստացման մակարդակի և միջուկային սպառազինության սահմանափակման:

Аракчи: "Вопрос обогащения урана не подлежит обсуждению с США"
Обогащение урана в Иране является общепринятым фактом, и, несмотря на потенциальные опасения западных стран относительного его уровня, вопрос об обогащении урана не подлежит обсуждению на переговорах с США, заявил глава МИД Ирана Аббас Аракчи.
"Обогащение урана – это реальность, принятый факт, и мы готовы укреплять доверие (с американской стороной – ред.), несмотря на потенциальные опасения, но вопрос обогащения урана не подлежит обсуждению", - сказал Аракчи, слова которого приводит иранское госагентство SNN.
В Омане 12 апреля состоялись непрямые переговоры спецпосланника президента США по Ближнему Востоку Стива Уиткоффа и главы МИД Ирана Аббаса Аракчи. По словам спецпосланника американского лидера, они прошли позитивно и конструктивно.