«Թրամփի մերձավոր շրջապատը հորդորում է ավելի կոշտ լինել Պուտինի հանդեպ»․ #WSJ
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի շրջապատի մի քանի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ նրան խորհուրդ են տվել առավել թերահավատորեն վերաբերվել Ուկրաինայի հետ խաղաղության ցանկության մասին Մոսկվայի հայտարարություններին, գրում է Wall Street Journal-ը։
Ըստ լրատվամիջոցի աղբյուրների՝ ի թիվս այլոց, նման խորհուրդներ են տվել պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն և Ուկրաինայի հարցով հատուկ բանագնաց Քիթ Քելլոգը։ Քելլոգը կիրակի կարծիք էր հայտնել, որ Սումիի վրա Ռուսաստանի հարձակումն «անցել է պարկեշտության բոլոր սահմանները», Ռուբիոն այն անվանել էր «սարսափելի»:
Լրատվամիջոցը հայտնում է, որ պաշտոնյաները Թրամփին խորհուրդ են տալիս ավելի զգույշ լինել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ և ավելի կոշտ դիրքորոշում ցուցաբերել նրա հանդեպ, երբ խոսքը վերաբերում է Կիևից տարածքային զիջումների վերաբերյալ Մոսկվայի պահանջներին։
Հաղորդվում է նաև, որ ԱՄՆ-ի պետքարտուղարությունն ու ֆինանսների նախարարությունն ուսումնասիրում են հակառուսական պատժամիջոցների խստացման տարբերակներ։
Սակայն Թրամփը, գրում է WSJ-ն, կիսում է իր հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆի կարծիքը։ Պուտինի հետ երկու հանդիպումից հետո Ուիթքոֆը կարծում է, որ Ռուսաստանի նախագահը ցանկանում է խաղաղություն Ուկրաինայում:

#WSJ: "Окружение Трампа советует ему занять более жесткую позицию по отношению к Путину"
Несколько высокопоставленных чиновников в окружении Трампа советуют ему более скептически относиться к заявлениям Москвы о желании мира с Украиной, пишет Wall Street Journal.
Как утверждают источники издания, такие советы дают в том числе госсекретарь Марко Рубио и спецпосланник по Украине Кит Келлог. Келлог в воскресенье заявил, что российская атака на Сумы «перешла все границы приличия», а Рубио назвал ее «ужасающей».
Чиновники рекомендуют Трампу быть более осторожным с президентом России Владимиром Путиным. Они советуют занять более жесткую позицию, когда речь заходит о требованиях Москвы о территориальных уступках со стороны Киева.
Также Госдеп и Министерство финансов США изучают варианты ужесточения антироссийских санкций.
Однако Трамп, пишет WSJ, разделяет точку зрения своего спецпосланника Стива Уиткоффа. Уиткофф после двух встреч с Путиным полагает, что российский президент хочет мира в Украине.