«Նրանք սխալ են թույլ տվել»․ Թրամփն անդրադարձել է Սումիին հասցված հարվածներին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Սումիի վրա Ռուսաստանի կողմից ապրիլի 13-ին իրականացված հարձակումն անվանել է «սարսափելի»՝ նշելով, որ «նրանք (ռուսները) սխալվել են», հայտնում է Forbes-ը։
«Կարծում եմ՝ դա սարսափելի էր, և ինձ ասել են, որ նրանք սխալվել են... ողջ այդ պատերազմը սարսափելի է։ Այդ պատերազմը իշխանության չարաշահման հետևանք է»,- ասել է Թրամփը։
«Սա Ջո Բայդենի պատերազմն է, ոչ թե իմ, ես շատ կարճ ժամանակ եմ այստեղ։ Բայդենը նրանց (ուկրաինացիներին) միլիարդավոր դոլարներ էր տվել»,- հավելել է Թրամփը՝ նշելով, որ ԱՄՆ նախկին նախագահը երբեք չպետք է թույլ տար, որ այդ պատերազմն սկսվեր։
Հիշեցնենք՝ կիրակի ռուսական հարվածի հետևանքով Սումիում վերջին տվյալներով զոհվել է առնվազն 34, վիրավորվել՝ 117 մարդ։

"Они совершили ошибку" - Трамп прокомментировал нападение РА на Сумы
Президент США Дональд Трамп прокомментировал удар по Сумам, общаясь с прессой на борту Air Force One. Его слова приводит Forbes.
«Я считаю, что это было ужасно. И мне сказали, что они совершили ошибку. Но я считаю, что это ужасно. Я считаю, что вся война — это ужасно», — сказал политик.
"Я думаю, что начать эту войну было злоупотреблением властью. Эта страна никогда не начала бы войну, если бы я был президентом. Эта война — позор», — сказал Трамп
Российские войска нанесли удар по Сумам — по предварительным данным, двумя баллистическими ракетами — 13 апреля, в Вербное воскресенье. Удар пришелся по центру города, погибли 34 человека, в числе которых двое детей. Пострадали не менее 117 человек.