Այսօր`   Չորեքշաբթի, 23 ապրիլի, 2025 թ.
ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև միջուկային բանակցությունների երկրորդ փուլը նախատեսվում է շաբաթ օրը՝ Հռոմում, հայտնում է Axios-ը։
Ըստ աղբյուրի՝ Թրամփի վարչակազմը գոհ էր Օմանում կայացած բանակցությունների առաջին փուլից, որն անուղղակի ձևաչափից անցում կատարեց ուղղակի շփումների։ (Օմանի միջնորդությամբ բանակցություններից հետո ամերիկյան և իրանական պատվիրակության ղեկավարները մի քանի րոպե առանց միջնորդների երկխոսություն են ունեցել)։
ԱՄՆ-ն ցանկանում է Հռոմում ևս պահպանել այդ ձևաչափը։ Բանակցությունների վայրն առաջարկել է ամերիկյան կողմը, հայտնում է լրատվամիջոցը՝ հիշեցնելով, որ ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը և Իրանի ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչին խոսել են մոտ 45 րոպե՝ ավելի երկար, քան նախատեսված էր։ Սա ԱՄՆ-ի և Իրանի պաշտոնյաների միջև վերջին ութ տարիների ընթացքում ամենաբարձր մակարդակի երկխոսությունն էր։

#Axios: "Переговоры по ядерной программе Ирана продолжатся в Риме"
Второй раунд переговоров США и Ирана, запланированный на 19 апреля, может пройти в Риме, сообщает Axios со ссылкой на два источника.
Белый дом ранее подтвердил, что новая встреча состоится 19 апреля, но не раскрыл другие детали. Первый раунд переговоров, в которых участвовали глава МИД Ирана Аббас Арагчи и спецпосланник президента США Стива Уиткофф, прошел 12 апреля в Омане. В Вашингтоне назвали встречу «очень позитивной и конструктивной».
Иранский МИД отметил, что встреча Уиткоффа и Арагчи прошла «в конструктивной атмосфере, основанной на взаимном уважении». Стороны вели беседу около трех часов, они обменялись позициями по ядерной программе Ирана и обсудили возможность снятия санкций в отношении Тегерана.