Այսօր`   Կիրակի, 27 ապրիլի, 2025 թ.
Իրանը Օմանում ԱՄՆ-ի հետ անուղղակի բանակցությունների ժամանակ փորձել է մեղմացնել Վաշինգտոնի պատժամիջոցները՝ իր միջուկային ծրագիրը սահմանափակելու դիմաց, գրում է The Wall Street Journal-ը՝ վկայակոչելով իր աղբյուրներին:
Նոր գործարքի շրջանակներում իրանցի պաշտոնյաները Վաշինգտոնից պահանջում են չեղարկել Իրանի միջուկային հատվածի սահմանափակումները, որոնք խաթարել են տնտեսությունը, գրում է թերթը։ Թեհրանը ցանկանում է հասանելիություն ունենալ արտերկրում սառեցված միլիարդավոր դոլարներին և նաև պնդում է, որ Միացյալ Նահանգները դադարեցնի ճնշումը չինական նավթի գնորդների վրա:
Դրա դիմաց Իրանը պատրաստ կլինի վերադառնալ ուրանի հարստացման մակարդակին, որը նախատեսված է 2015 թվականի Վիեննայի միջուկային համաձայնագրով, թերթին ասել են իրանցի և եվրոպացի պաշտոնյաները։

Сегодня:   Воскресенье, 27 Апреля, 2025 года
Иран во время непрямых переговоров с США в Омане добивался смягчения санкций Вашингтона в обмен на ограничение своей ядерной программы, сообщает The Wall Street Journal со ссылкой на источники, знакомые с ходом встречи.
В рамках нового соглашения иранские чиновники требуют, чтобы Вашингтон отменил парализовавшие экономику ограничения, связанные с атомным сектором Ирана, пишет издание. Тегеран хочет получить доступ к миллиардам долларов, замороженным за рубежом, а также настаивает, чтобы США прекратили давление на китайских покупателей нефти.
Взамен Иран был бы готов вернуться к показателям обогащения урана, предусмотренным Венским ядерным соглашением 2015 года, сообщили газете иранские и европейские чиновники.