Քուվեյթը խոստում է տվել Իրանին` չդառնալ տարածք Իսրայելի ագրեսիայի համար
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը չորեքշաբթի կեսօրին հեռախոսազրույց է ունեցել Քուվեյթի էմիր Նավաֆ ալ-Ահմադ ալ-Ջաբեր ալ-Սաբահի հետ, հայտնում է Mehr-ը։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Ալ-Սաբահը հաստատել է, որ իր երկիրը գնահատում է Թեհրանի հետ իր բարեկամական հարաբերությունները և ընդգծել, որ Քուվեյթը թույլ չի տալիս և երբեք թույլ չի տա, որ իր տարածքից որևէ ագրեսիա իրականացվի այլ երկրի դեմ, քանի որ այդ դիրքորոշումը «խորապես ամրագրված է սահմանադրությամբ և անփոփոխ կմնա ցանկացած պարագայում»:
Ինչպես հաղորդում է իսրայելական i24NEWS հեռուստաալիքը, Սաուդյան Արաբիան, Կատարը և Քուվեյթը հրաժարվել են իրենց ավիաբազաները տրամադրել Իրանի վրա հնարավոր հարձակումների համար։ Երկուշաբթի առավոտյան Պարսից ծոցի երեք երկրներ գաղտնի ծանուցել են Թեհրանին, որ թույլ չեն տա ԱՄՆ-ին իրենց տարածքից ռազմական գործողություններ սկսել Իրանի դեմ։ Աղբյուրը նաև հաստատել է, որ Սաուդյան Արաբիան և Քուվեյթը հայտնել են իրանական կողմին, որ արգելքը վերաբերում է ոչ միայն հարվածներին, այլ նաև օժանդակ գործողություններին, այդ թվում՝ ցանկացած առաքելության ժամանակ ամերիկյան լիցքավորիչ ինքնաթիռների կամ հետախուզական ինքնաթիռների լիցքավորմանը:

Кувейт не допустит совершения со своей территории агрессии против других стран
Президент Ирана Масуд Пезешкиан в среду днем провел телефонный разговор с эмиром Кувейта Навафом Аль-Ахмадом Аль-Джабером Ас-Сабахом, сообщает Mehr.
В ходе телефонного разговора Ас-Сабах подтвердил, что его страна ценит свои дружественные отношения с Тегераном, и подчеркнул, что Кувейт не допускает и никогда не допустит совершения со своей территории какого-либо акта агрессии против другой страны, поскольку эта позиция «глубоко закреплена в конституции и останется неизменной при любых обстоятельствах».
Как сообщал израильский телеканал i24NEWS, Саудовская Аравия, Катар и Кувейт отказались предоставлять свои авиабазы для возможных атак на Иран. В понедельник утром три страны Персидского залива тайно уведомили Тегеран о том, что не позволят США начать военную операцию против Ирана с их территории. Источник также подтвердил, что Саудовская Аравия и Кувейт довели до сведения иранской стороны, что запрет распространяется не только на удары, но и на вспомогательные операции, включая дозаправку американских самолетов-заправщиков или разведывательных самолетов в ходе любых миссий, связанных с атакой.