«Ուկրաինան համաձայնել է հրադադարի՝ ցույց տալու, որ Պուտինը պատրաստ չէ դրան»․ Զելենսկի
Ուկրաինան համաձայնել է Ռուսաստանի հետ հրադադարի՝ աշխարհին ցույց տալու, որ Վլադիմիր Պուտինը խաղաղություն չի ցանկանում։ Այս մասին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է եվրոպական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում։
«Կա Մերձավոր Արևելք, որն ինձ միշտ ասում էր, որ Պուտինը պատրաստ է անվերապահ հրադադարի: Ուկրաինան է, որ չի ուզում պատերազմն ավարտվի, Ուկրաինան է, որ խաղաղություն չի ցանկանում: Իմ քայլերով ես հստակ ցույց տվեցի, որ մենք պատրաստ ենք զինադադարի, բայց հիմա կտեսնեք, որ Պուտինը պատրաստ չէ դրան»,- ասել է Զելենսկին:
Երկրորդ պատճառն, ըստ Զելենսկու, այն էր, որ իրեն անհրաժեշտ էր վերականգնել ԱՄՆ-ի օգնությունն Ուկրաինային:
Զելենսկին նաև նշել է, որ այժմ, երբ Պուտինը հրաժարվել է հրադադարից, կցանկանար, որ ԱՄՆ նախագահը ճնշում գործադրեր իր վրա պատժամիջոցներով՝ ոչ թե դրանք վերացներ, այլ ուժեղացներ։

Зеленский: "Украина согласилась на прекращение огня, чтобы доказать, что Путин не готов к этому"
Украина согласилась на прекращение огня с Россией, чтобы четко показать миру, что Владимир Путин не желает мира. Об этом заявил президент Владимир Зеленский в интервью европейским СМИ.
«Есть Ближний Восток, который всегда рассказывал мне тет-а-тет, в других разговорах, что Путин готов к прекращению огня, к безусловному. Что это Украина не хочет окончания войны, это Украина не хочет мира. И я такими шагами четко очень показал, что мы готовы к прекращению огня, но вы сейчас увидите, что Путин не готов», - сказал он.
Он добавил, что после этого были несколько контактов со странами Ближнего Востока и Глобального Юга, которые до этого с нами «даже не очень разговаривали, потому что балансировали между нами и русскими».
Второй причиной, по словам Зеленского, было то, что ему нужно было разблокировать помощь Украине от США.
Также Зеленский отметил, что хотел бы чтобы теперь, когда Путин отказался от прекращения огня, президент США надавил на него санкциями, не снимая, а усиливая их.