Իլոն Մասկի X-ն արգելափակում է թուրք ընդդիմադիրների օգտահաշիվները
Իլոն Մասկի սոցիալական մեդիա՝ X հարթակը, դադարեցրել է Թուրքիայում ընդդիմադիր գործիչների մի քանի օգտահաշիվներ՝ երկրում քաղաքացիական անկարգությունների ֆոնին:
Այս մասին հայտնում է Politico-ն։
Իլոն Մասկն, ով իրեն հռչակել է խոսքի ազատության պաշտպան, ասում էր, թե ձեռք է բերում X-ը՝ նախկին Twitter-ը, հարթակում խոսքի ազատությունը վերականգնելու համար, հիշեցնում է աղբյուրը:
Հաշիվների կասեցումը տեղի է ունեցել Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանի գլխավոր քաղաքական հակառակորդ Ստամբուլի քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուի ձերբակալությունից հետո մեծ թափ ստացած ցույցերից հետո, որոնք սկիզբ են առել շաբաթվա սկզբում: Իմամօղլուն ձերբակալվել է Ժողովրդահանրապետական ​​կուսակցության (CHP) նախագահի գլխավոր թեկնածու առաջադրվելուց ժամեր առաջ։
Ընդդիմության բողոքի ցույցերը մեծացել են՝ չնայած կառավարությունը չորս օրով արգելել է հանրային հավաքները։
Ընդդիմության ակտիվության մեծ մասը կենտրոնացած է համալսարանների շուրջ, և ցույցերի հետ առնչվողներից շատերն այժմ հայտնում են, որ իրենց X օգտահաշիվներն արգելափակված են:
Կասեցված հաշիվների մեծ մասը «համալսարանների հետ կապված ակտիվիստների հաշիվներ էին, որոնք հիմնականում տեղեկություններ էին փոխանակում բողոքի ցույցերի և այն վայրերի մասին, որտեղ ուսանողները կարող էին գնալ», - ասում է Յուսուֆ Խանը՝ Վիլսոն կենտրոնի Մերձավոր Արևելքի ծրագրի համակարգող և վերլուծաբան: Այս հաշիվներից շատերի տերերը «բազմաթիվ ակտիվիստներ» են, որոնց հետևորդները հասնում են տասնյակ հազարների, ասել է նա:
Որոշ հաշիվներ, ըստ երևույթին, արգելափակված են միայն Թուրքիայում, այլ ոչ աշխարհի այլ երկրներում։ Ակտիվիստ Օմեր Ֆարուք Ասլանը գրաքննությունից խուսափելու համար ստեղծել է երկրորդ հաշիվը։ «Երեկ իմ հաշիվը արգելափակվել է դատարանի որոշմամբ, քանի որ հրապարակումների դիտումների թիվը գերազանցել է 6 միլիոնը»,- գրել է նա։
Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Ալի Երլիքայան X-ում ասել է, որ իշխանությունները հայտնաբերել են ատելություն հրահրող 326 սոցիալական ցանցերի հաշիվներ, որոնցից 72-ը հիմնված են արտասահմանում: Քիբեր և անվտանգության գործակալությունների համակարգված ջանքերը հանգեցրել են 54 կասկածյալի ձերբակալության, որոնք կապված են սոցիալական ցանցերի այս հաշիվների հետ, ասել է Երլիքայան։
Էրլիքայան շաբաթ օրը ասել է, որ Իմամօղլուի ձերբակալության դեմ բողոքի ցույցերի երրորդ գիշերը մեկ գիշերվա ընթացքում ձերբակալվել է 343 մարդ։ Ըստ ԶԼՄ-ների՝ ձերբակալություններ են իրականացվել Ստամբուլում, Անկարայում, Իզմիրում, Ադանայում, Անթալիայում, Քոնիայում և մի շարք այլ քաղաքներում։
Հաշիվների կասեցումը, հավանաբար, օրինական է, քանի որ թուրքական օրենսդրությունը թույլ է տալիս նման գործողություններ կատարել կառավարության խնդրանքով: Սոցիալական մեդիայի 2022 թվականի օրենքը կառավարությանը տալիս է կոնտենտը ճնշելու լայն և անորոշ լիազորություններ:
Սա առաջին դեպքը չէ, երբ X-ը սահմանափակում է բովանդակության հասանելիությունը երկրում: 2023 թվականին, երբ Էրդողանը վերընտրվում էր, X-ը սահմանափակեց բովանդակությունը՝ «ապահովելու համար, որ Twitter-ը հասանելի մնա Թուրքիայի ժողովրդի համար», ասվում է կառավարության գործերի իր գլոբալ հաշվում։
Զուգահեռաբար Թուրքիայում սահմանափակվել է մուտքը սոցիալական մեդիա կայքեր, ինչպիսիք են X-ը, TikTok-ը, Instagram-ը և YouTube-ը, հայտնում է Netblocks ինտերնետ-դիտորդը:
Ըստ թափանցիկության զեկույցների՝ X-ը կատարել է 2024 թվականի երկրորդ կիսամյակում Թուրքիայում բովանդակությունը հեռացնելու վերաբերյալ կառավարության պահանջների մոտ 86 տոկոսը՝ առաջին կիսամյակի 68 տոկոսի դիմաց։ Թեև համապատասխանության մակարդակն ավելի ցածր է, քան Եվրոմիությունում, որտեղ այն հասել է 90 տոկոսի 2024 թվականի երկրորդ կեսին, թուրքական իշխանությունները մեկ շնչին բաժին ընկնող բովանդակության հեռացման շուրջ վեց անգամ ավելի շատ հայտեր են ներկայացնում:
Մարտի 21-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը մեկնաբանել է Իմամօղլուի կալանավորումը և ասել, որ կառավարությունը ժամանակ չի վատնի ընդդիմության «շոուի» վրա։

X Маска заблокировал аккаунты оппозиции в Турции на фоне гражданских беспорядков
Социальная сеть X, принадлежащая Илону Маску, приостановила работу нескольких аккаунтов оппозиционных деятелей в Турции на фоне массовых гражданских беспорядков в стране.
Об этом, как пишет "Европейская правда", сообщает Politico.
Илон Маск, самопровозглашенный защитник свободы слова, заявил, что приобрел X, чтобы восстановить свободу слова на платформе.
Приостановление учетных записей произошло после масштабных демонстраций, вызванных арестом ранее на этой неделе главного политического соперника президента Турции Тайипа Эрдогана, мэра Стамбула Экрема Имамоглу. Имамоглу был арестован за несколько часов до того, как его выдвинули кандидатом в президенты от главной оппозиционной Республиканской народной партии (CHP).
Протесты оппозиции распространились, несмотря на то, что правительство запретило проводить собрания в течение четырех дней.
Значительная часть оппозиционной активности сосредоточена вокруг университетов, и многие из тех, кто связан с демонстрациями, сейчас обнаруживают, что их X-профили заблокированы.
Большинство заблокированных аккаунтов - это "аккаунты активистов, связанных с университетами, которые в основном делились информацией о протестах, местах, куда студенты могут пойти", - рассказал Юсуф Кан, координатор и аналитик Ближневосточной программы Центра Вильсона. Многие из этих аккаунтов являются "низовыми активистами" с количеством подписчиков в несколько десятков тысяч, сказал Кан.
Некоторые аккаунты, похоже, заблокированы только в Турции, но не в других странах мира. Активист Омер Фарук Аслан создал второй аккаунт, чтобы избежать цензуры. "Вчера мой аккаунт был заблокирован по решению суда, поскольку количество просмотров постов превысило 6 миллионов", - написал он.
Министр внутренних дел Турции Али Ерликая заявил в X, что власти нашли 326 аккаунтов в социальных сетях, разжигающих ненависть, 72 из которых находились за рубежом. Скоординированные действия кибер-служб и органов безопасности привели к аресту 54 подозреваемых, связанных с этими аккаунтами в социальных сетях, сказал Ерликая.
В субботу Эрликая сообщил, что 343 человека были арестованы за ночь во время третьей ночи протестов против ареста Имамоглу. По сообщениям СМИ, аресты были проведены в Стамбуле, Анкаре, Измире, Адане, Анталии, Конье и некоторых других городах.
Приостановление аккаунтов, вероятно, является законным, поскольку турецкое законодательство разрешает такие действия по требованию правительства. Закон о социальных сетях от 2022 года предоставляет правительству широкие и расплывчатые полномочия по подавлению контента.
Это не первый случай, когда X ограничивает доступ к контенту в стране. В 2023 году, когда Эрдоган баллотировался на переизбрание, X ограничил контент, "чтобы обеспечить доступность Twitter для народа Турции", согласно его глобальному аккаунту по связям с правительством.
Параллельно в Турции был ограничен доступ к таким социальным сетям, как X, TikTok, Instagram и YouTube, согласно данным интернет-наблюдателя Netblocks.
Согласно отчетам о прозрачности, во второй половине 2024 года X прислушивался к около 86 процентам запросов правительства об удалении контента в Турции, по сравнению с 68 процентами в первой половине года. Хотя показатель выполнения запросов ниже, чем в Европейском Союзе, где он достиг 90 процентов во второй половине 2024 года, турецкие власти подают примерно в шесть раз больше запросов на удаление контента на душу населения.
21 марта президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган прокомментировал задержание Имамоглу и заявил, что правительство не будет тратить время на "шоу" оппозиции.