«Ընդդիմությունը զբաղված է փողոցային ահաբեկչությամբ»․ Էրդողան
«Ընդդիմությունը չորս օր է՝ փորձում է հարձակումներ գործել ոստիկանության վրա և զբաղված է «փողոցային ահաբեկչությամբ»,- հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը։
«Չորս օր նրանք (ընդդիմությունը) ամեն ինչ արել են, որ խաթարեն ազգի անդորրը, պառակտեն մեր ժողովրդին, բոլորին վնասեն, հարձակվեն մեր ոստիկանների վրա, ովքեր միայն իրենց պարտքն են կատարում, վախեցնեն կոռուպցիան հետաքննող դատական ​​համակարգի մեր անդամներին, ճնշեն ազգային կամքը՝ փողոցային ահաբեկչությամբ»,- ասել է Թուրքիայի նախագահը:
Ավելի վաղ Թուրքիայի գլխավոր ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական ​​կուսակցությունը կոչ էր արել կրկին բողոքի ցույցեր կազմակերպել՝ ի պաշտպանություն Ստամբուլի կալանավորված քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուի։ Ստամբուլի նահանգապետարանը որոշել է երկարաձգել բողոքի ցույցերի արգելքը՝ մինչև մարտի 27-ը։
Արգելքները գործում են նաև Անկարայում և Իզմիրում:
Հակառակ արգելքներին՝ ի պաշտպանություն Իմամօղլուի բողոքի ցույցերը նոր թափ են ստանում։
Անկարայում դարձյալ բախումներ են տեղի ունեցել ոստիկանության հետ։ Ցուցարարները սկսել են քանդել երկաթե պատնեշները։
Իմամօղլուի կողմնակիցները հավաքվել են Չաղլայան դատարանի մոտ, որտեղ նա պետք է ցուցմունք տա։ Ցուցարարներին ցրելու համար ոստիկանությունը կիրառում է ջրցան մեքենաներ։

"Оппозиция занимается уличным террором" - Эрдоган
Оппозиция четыре дня пытается атаковать полицию, занимается "уличным террором", заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган.
"В течение четырех дней они (оппозиция - ред.) делают все, чтобы нарушить покой нации, расколоть наш народ, оскорбить всех на своем пути, напасть на наших полицейских, которые лишь выполняют свой долг, запугать наших членов судебной системы, расследующих обвинения в коррупции, подавить национальную волю уличным террором", - сказал турецкий лидер, выступая в субботу в Стамбуле.
Ранее к очередной акции протеста в знак поддержки задержанного мэра Стамбула Экрема Имамоглу призвала основная оппозиционная Народно-республиканская партия Турции (СНР). Губернаторство Стамбула приняло решение продлить запрет на проведение акций протеста и демонстраций до 27 марта. Запреты действуют и в крупных городах – Анкаре и Измире.
Несмотря на запреты, протесты в поддержку Имамоглу набирают обороты.
Участники акции протеста в поддержку задержанного мэра Стамбула Имамоглу, которая проходит в Анкаре, начали разрушать железные барьеры и вступили в стычки с полицией