Իմամօղլուն հերքել է իրեն առաջադրված բոլոր մեղադրանքները
Կոռուպցիայի, կաշառակերության և ահաբեկչության հետ կապերի գործով ձերբակալված Ստամբուլի քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուն իր ցուցմունքներում հերքել է իրեն առաջադրված բոլոր մեղադրանքները, հաղորդում է A Haber հեռուստաալիքը։
Իմամօղլուն շաբաթ օրը ցուցմունքներ է տվել, դատավարությունը տևել է հինգ ժամ, ավելի վաղ հայտնել էր A haber հեռուստաալիքը։
«Իմամօղլուն հերքել է այն մեղադրանքները, որ Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության հետ կապ ունեցող մարդիկ աշխատանքի են ընդունվել Ստամբուլի քաղաքապետարանում։ Նա հայտարարել է, որ ընտրական գործընթացի շրջանակներում տարբեր քաղաքական կուսակցությունների հետ իր շփումները բնական էին, և շեշտել է, որ ինքը կապեր չունի ահաբեկչական կազմակերպությունների հետ… Իմամօղլուն քննադատել է իր դեմ կիրառված խափանման միջոցը և հայտարարել, որ այդ գործընթացը վնասում է Թուրքիայի ժողովրդավարականությանը, և որ ժողովուրդն անհրաժեշտ պատասխան կտա ընտրությունների միջոցով»,- հայտնել է հեռուստաալիքը։
Չորեքշաբթի Ստամբուլի քաղաքապետի կալանավորումը զանգվածային բողոքի ալիք է բարձրացրել։
Իշխանություններն ուժեղացրել են մի շարք կենտրոնական փողոցների անվտանգությունը և մինչև կիրակի արգելել են քաղաքում ցանկացած հանրահավաք կամ ցույց:

Имамоглу отверг выдвинутые против него обвинения
Задержанный по делу об организации, занимающейся коррупцией, взяточничеством, подкупом и содействием террористической деятельности мэр Стамбула Экрем Имамоглу в своих показаниях отверг все связи с террористическими организациями, передал телеканал A Haber.
Имамоглу завершил в субботу дачу показаний, процесс продлился пять часов, передал ранее телеканал A haber.
"Имамоглу отверг обвинения в том, что люди, связанные с РПК ("Рабочая партия Курдистана") были назначены в столичный муниципалитет Стамбула. Он заявил, что его контакты с различными политическими партиями в ходе избирательного процесса были естественными, и подчеркнул, что у него нет связей с террористическими организациями… Наконец, он раскритиковал метод задержания и заявил, что этот процесс вредит демократической структуре Турции, и что народ даст необходимый ответ через выборы", - сообщил телеканал.
В среду задержание мэра Стамбула привело к массовым акциям протеста, несмотря на то, что власти усилили меры безопасности на ряде центральных улиц и запретили проводить в городе любые митинги и демонстрации вплоть до воскресенья.