Այսօր`   Ուրբաթ, 01 մայիսի, 2026 թ.
Իրանը որոշում կկայացնի՝ ինչ պատասպան տալ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նամակին՝ փաստաթղթի ամբողջական գնահատման և վերանայման գործընթացի ավարտից հետո, հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ խոսնակ Իսմայիլ Բաղային։
Չորեքշաբթի իրանական SNN լրատվական գործակալությունը հայտնել է, որ ԱՄԷ նախագահի դիվանագիտական ​​խորհրդական Անվար Գարգաշը պաշտոնական այցով Թեհրանում հանդիպել է Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաքչիին և նրան փոխանցել Թրամփի նամակը։
«Նամակը ստացել ենք երեկ երեկոյան և այժմ այն քննարկման փուլում է... նամակին պատասխանելու վերաբերյալ որոշումը կկայացվի նրա ամբողջական գնահատումից և քննարկումից հետո»,– Բաղայիի խոսքերն է մեջբերում IRNA–ն։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը դեռևս մարտի 7-ին ասել էր, որ նամակ է ուղարկել Իրանի գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիին և կցանկանար Թեհրանի հետ համաձայնության գալ միջուկային ծրագրի շուրջ։

МИД Ирана։ "Письмо Трампа было получено вчера вечером"
Иран примет решение о том, каким должен быть ответ на письмо президента США Дональда Трампа, переданное главе МИД исламской республики при посредничестве ОАЭ, после того как будет завершен процесс полной оценки и рассмотрения этого документа, заявил официальный представитель министерства иностранных дел Ирана Исмаил Багаи.
В среду иранское агентство SNN сообщало, что дипломатический советник президента ОАЭ Анвар Гаргаш, находясь с официальным визитом в Тегеране, встретился с министром иностранных дел Ирана Аббасом Аракчи и передал ему послание Трампа.
"Это письмо (Трампа - ред.) было получено вчера вечером и в данный момент находится на рассмотрении... Решение о порядке ответа (на письмо - ред.) будет принято после (его - ред.) полной оценки и рассмотрения", - приводит слова Багаи агентство IRNA.
Трамп 7 марта заявил, что направил письмо Верховному лидеру Ирана Али Хаменеи и предпочел бы заключить с Тегераном сделку по вопросу иранской ядерной программы.