ԵԽ-ն Ադրբեջանում պահվող հայերին ճանաչել է որպես ռազմագերիներ
Եվրոխորհրդարանն Ադրբեջանում պահվող հայերին ճանաչել է որպես ռազմագերիներ և պահանջել նրանց անհապաղ ազատ արձակել։
Այս մասին բանաձևը Եվրոխորհրդարանում քննարկվել էր երեկ երեկոյան, իսկ փաստաթուղթը քվեարկության կդրվի այսօր կեսօրին։ Բանաձևին միացել են խորհրդարանի բոլոր հիմնական խմբակցությունները։
«Մենք այլևս չենք կարող լռել», - ասել է բանաձևի համահեղինակներից Մագինա Մեժուգը և հավելել՝ «Միակ հանցագործությունը, որ այս մարդիկ արել են, այն էր, որ նրանք պաշտպանել են իրենց հողը, ժողովրդին և իրենց իրավունքները: Եթե ​​հիմա ոչ մի քայլ չձեռնարկենք, դա կնշանակի, որ մենք հստակ ազդանշան ենք հղում Ալիևին, որ նա կարող է անպատիժ շարունակել այն, ինչ անում է Հայաստանի հետ»։

Европарламент признал армян, содержащихся в Азербайджане
Европарламент признал армян, содержащихся в Азербайджане, военнопленными и потребовал их немедленного освобождения․
Резолюция об этом обсуждалась парламентом вчера вечером, и сегодня днем документ будет выставлен на голосование: к нему присоединились все основные фракции парламента.
«Мы больше не можем молчать», - заявила Магина Межуг, одна из соавторов резолюции, добавив, - «Единственное преступление этих людей заключается в том, что они защищали свою землю, свой народ и свои права. Если мы сейчас не предпримем никаких шагов, это будет означать, что мы посылаем четкий сигнал Алиеву о том, что он может продолжать то, что он делает с Арменией, оставаясь безнаказанным».