Այսօր`   Երեքշաբթի, 17 փետրվարի, 2026 թ.
Օնտարիոյի վարչապետ Դագ Ֆորդը խիստ անհամաձայնություն է հայտնել ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ կանադական պողպատի և ալյումինի մաքսատուրքերը բարձրացնելու որոշման հետ։ Ֆորդն ասել է, որ Կանադան մտադիր չէ տրվել ճնշմանը և կպաշտպանի իր շահերը։
Ամերիկացի ժողովրդին ուղղված ուղերձում նա դատապարտել է Թրամփի գործողությունները՝ դրանք անվանելով անհիմն հարձակում, որը վնաս է հասցնում կանադական ընտանիքներին և աշխատատեղերին։ Ֆորդը երկխոսության և կառուցողական բանակցությունների կոչ է արել առևտրային վեճը լուծելու համար։
Ավելի վաղ Թրամփը հավելյալ տուրքեր սահմանելու իր որոշումը հիմնավորել էր նրանով, որ Կանադայի իշխանությունները բարձրացրել են էլեկտրաէներգիայի գները ամերիկյան մի քանի նահանգների համար՝ ի պատասխան Վաշինգթոնի՝ նախկինում ներդրված սահմանափակող միջոցների։ Սակայն Ֆորդը հերքել է այդ մեղադրանքները՝ ընդգծելով ամերիկյան կողմի գործողությունների անընդունելիությունը։

Онтарио осуждает действия Трампа
Премьер-министр провинции Онтарио Даг Форд выразил категорическое несогласие с решением президента США Дональда Трампа повысить пошлины на канадскую сталь и алюминий. Форд заявил, что Канада не намеревается уступать давлению и будет отстаивать свои интересы.
В своем обращении к американскому народу он осудил действия Трампа, назвав их неспровоцированной атакой, наносящей ущерб канадским семьям и рабочим местам. Форд призвал к диалогу и конструктивным переговорам для урегулирования торгового спора.
Ранее Трамп обосновал свое решение введением дополнительных пошлин тем, что канадские власти повысили цены на электроэнергию для нескольких американских штатов в ответ на предыдущие ограничительные меры Вашингтона. Однако Форд отверг эти обвинения, подчеркнув неприемлемость действий американской стороны.