ԱՄՆ-ն մեծահարուստ օտարերկրացիներին կվաճառի ոսկե քարտեր` 5 միլիոն դոլարով
Միացյալ Նահանգները մեծահարուստ օտարերկրացիներին կվաճառի, այսպես կոչված, «ոսկե քարտեր», որոնք նրանց իրավունք են տալիս ապրելու և աշխատելու ԱՄՆ-ում և ճանապարհ են բացում դեպի ամերիկյան քաղաքացիություն։ Այս մասին երեքշաբթի օրը՝ փետրվարի 25-ին, Օվալաձև աշխատասենյակում լրագրողների հետ զրույցում ասել է երկրի նախագահ Դոնալդ Թրամփը։ Նա մանրամասնել է, որ «ոսկե քարտի» արժեքը կկազմի մոտ 5 մլն ԱՄՆ դոլար։
«Մենք պատրաստվում ենք վաճառել ոսկե քարտը, - մեջբերում է CNN-ը պետության ղեկավարի խոսքերը»,- դուք ունեք կանաչ քարտ, սա էլ ոսկե քարտ է: Մենք այս քարտը կգնահատենք մոտ 5 միլիոն դոլար, և այն ձեզ կտրամադրի գրին քարտի առավելությունները, գումարած՝ դա կլինի քաղաքացիություն տանող ճանապարհ: Եվ հարուստ մարդիկ կգան մեր երկիր՝ գնելով այս քարտը»։
ԱՄՆ-ի առևտրի նախարար Հովարդ Լութնիկը բացատրել է, որ ոսկե քարտը կփոխարինի կառավարության EB-5 ներգաղթային վիզաների ծրագրին:
Թրամփի խոսքով՝ ոսկե քարտերի վաճառքը կարող է սկսվել երկու շաբաթից: Նա ակնկալում է, որ միլիոնավոր քարտեր կվաճառվեն։ «Իրավական տեսանկյունից սա միանգամայն օրինական է»,- ընդգծել է ԱՄՆ-ի նախագահը։
Հարցին, թե արդյոք նա պատրաստ կլինի ոսկե քարտեր վաճառել ռուս օլիգարխներին, Դոնալդ Թրամփը պատասխանել է. «Այո, երևի, ես մի քանի ռուս օլիգարխների գիտեմ, որոնք շատ դուրեկան մարդիկ են»:

Президент США анонсировал продажу золотых карт за 5 млн долларов, дающих право на жизнь и работу в США
![]() США будут продавать состоятельным иностранцам так называемые "золотые карты", дающие право жить и работать в США и открывающие путь к получению американского гражданства. Такое заявление сделал президент страны Дональд Трамп, выступая перед журналистами в Овальном кабинете во вторник, 25 февраля. Он уточнил, что стоимость "золотой карты" составит около 5 млн долларов США. "Мы собираемся продавать золотую карту, - цитирует главу государства на своем сайте телеканал CNN. - У вас есть грин-карта. А это - золотая карта. Мы собираемся назначить за эту карту цену на уровне примерно 5 млн долларов, и это обеспечит вам привилегии гринкард, плюс это станет дорогой к гражданству. И богатые люди будут приезжать в нашу страну, покупая эту карту". "Золотая карта" заменит иммиграционные визы EB-5 По словам Трампа, продажа золотых карт может стартовать уже через две недели. Он рассчитывает, что проданы будут миллионы карт. "С правовой точки зрения, это абсолютно легально", - подчеркнул президент США. Отвечая на вопрос о том, готов ли он продавать золотые карты российским олигархам, Дональд Трамп заявил: "Да, возможно. Я знаю несколько российских олигархов, которые являются очень милыми людьми". |