Զելենսկին առաջիկա շաբաթներին կարող է մեկնել ԱՄՆ՝ համաձայնեցված գործարքն ստորագրելու համար. Financial Times
Երեքշաբթի, 25 փետրվարի, 2025 թ., 23:26
Ուկրաինայի ներկայացուցիչներն ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի հետ համաձայնեցրել են բնական ռեսուրսների վերաբերյալ համաձայնագրի պայմանները, փետրվարի 25-ին հայտնել է Financial Times-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Կիևը համաձայնել է ստորագրել Ուկրաինայի հանքային ռեսուրսների, այդ թվում՝ նավթի և գազի համատեղ զարգացման համաձայնագիրը, այն բանից հետո, երբ Վաշինգթոնը հրաժարվել է բնական պաշարների շահագործումից ԱՄՆ-ին 500 միլիարդ դոլարի հնարավոր եկամուտ ստանալու պահանջից, ասել են ուկրաինացի պաշտոնյաները:
Համաձայնագրի վերջնական տարբերակը, որը թվագրված է փետրվարի 24-ին և որը հայտնվել է FT-ի տրամադրության տակ, նախատեսում է հիմնադրամի ստեղծում, որտեղ Ուկրաինան կներդնի հանքարդյունաբերությունից, նավթից և գազից ստացվելիք ապագա եկամուտների 50 տոկոսը: Հիմնադրամը ներդրումներ կկատարի Ուկրաինայում իրականացվող նախագծերում։
Ինչպես նշվում է հրապարակման մեջ, հիմնադրամի գործունեությունը չի տարածվի այն ռեսուրսների վրա, որոնք արդեն ստացվում են Ուկրաինայի պետական ​​գանձարանից, այսինքն, դա չի ազդի գազի և նավթի ուկրաինական խոշորագույն արտադրողների՝ Naftogaz-ի և Ukrnafta-ի գործունեության վրա։
Միևնույն ժամանակ, համաձայնագրում որևէ հիշատակում չկա ԱՄՆ-ի կողմից անվտանգության երաշխիքների մասին, ինչի մասին ի սկզբանե պնդում էր Կիևը։ Բացի այդ, այնպիսի հարցեր, ինչպիսիք են հիմնադրամում ԱՄՆ-ի մասնաբաժնի չափը և «համասեփականատեր» գործարքների պայմանները, պետք է կարգավորվեն հետագա պայմանագրերով:
Ուկրաինացի պաշտոնյաները FT-ին հայտնել են, որ գործարքը հավանության է արժանացել արդարադատության, էկոնոմիկայի և արտաքին գործերի նախարարների կողմից: Համաձայնագիրը պետք է հաստատի Գերագույն Ռադան։ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին առաջիկա շաբաթներին կմեկնի Սպիտակ տուն՝ Թրամփի հետ ստորագրման արարողությանը, հայտնում են աղբյուրները։
Ուկրաինայում հրատարակության աղբյուրները հավելել են, որ ձեռք բերված գործարքը միայն «շրջանակային համաձայնություն» է, և որ ոչ մի եկամուտ չի հայտնվի ուրիշի ձեռքում, քանի դեռ հիմնադրամը չի ստեղծվել։
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին օգտակար հանածոների վերաբերյալ առաջարկը ներառել է 2024 թվականի սեպտեմբերին ներկայացված «հաղթական պլանում»։ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ակնկալում է Ուկրաինայից ստանալ 500 միլիարդ դոլարի օգտակար հանածոներ՝ ամերիկյան օգնության դիմաց։
Երկու երկրների բանակցությունների ընթացքում Վաշինգթոնը ներկայացրել է հանքային ռեսուրսների վերաբերյալ համաձայնագրի մի քանի տարբերակ։ Նրանցից մեկի համաձայն ԱՄՆ-ն կստանար 100% բաժնեմաս համատեղ հիմնադրամում, որը ստեղծվելու է գործարքի շրջանակներում։ Ուկրաինան այս պահանջն անընդունելի է համարել և այն դուրս է մնացել պայմանագրի վերջնական տարբերակից։
Դոնալդ Թրամփը փետրվարի 24-ին հայտարարել է, որ մտադիր է առաջիկա երկու շաբաթվա ընթացքում Վաշինգթոնում հանդիպել Վլադիմիր Զելենսկու հետ՝ բնական ռեսուրսների վերաբերյալ համաձայնագիր ստորագրելու համար։

FT: Зеленский может в ближайшие недели поехать в США на подписания сделки
Представители Украины согласовали с администрацией президента США Дональда Трампа условия соглашения по природным ресурсам, сообщила 25 февраля газета Financial Times, ссылаясь на источники.
По словам украинских чиновников, Киев согласился подписать соглашение о совместной разработке украинских минеральных ресурсов, включая нефть и газ, после того как Вашингтон отказался от требования, что США получат 500 миллиардов долларов потенциального дохода от эксплуатации природных ресурсов.
Окончательный вариант соглашения от 24 февраля, который оказался в распоряжение FT, предусматривает, что будет создан фонд, куда Украина станет отчислять 50 процентов будущих доходов от добычи полезных ископаемых, а также нефти и газа. Фонд будет инвестировать в проекты в Украине.
Как указывает издание, деятельность фонда не станет распространяться на ресурсы, которые уже поступают в государственную казну Украины, то есть он не затронет деятельность «Нафтогаза» и «Укрнафты», крупнейших украинских производителей газа и нефти.
При этом в соглашении нет какие-либо упоминаний о гарантиях безопасности со стороны США, на которых изначально настаивал Киев. Кроме того, такие вопросы, как размер доли США в фонде и условия сделок «совместного владения», должны быть урегулированы в последующих соглашениях.
Украинские чиновники сообщили FT, что сделку одобрили министры юстиции, экономики и иностранных дел. Соглашение должна одобрить Верховная Рада. По словам источников, в ближайшие недели президент Украины Владимир Зеленский отправится в Белый дом на церемонию подписания соглашения с Трампом.
Собеседники издания в Украине добавили, что достигнутая сделка — это лишь «рамочное соглашение» и что никакие доходы не перейдут в другие руки, пока не будет создан фонд.
Президент Украины Владимир Зеленский включил предложение по полезным ископаемым в «план победы», представленный в сентябре 2024 года. Президент США Дональд Трамп заявил, что рассчитывает получить от Украины полезные ископаемые на 500 миллиардов долларов в обмен на оказанную американскую помощь.
Во время переговоров двух стран Вашингтон представил несколько вариантов соглашения по полезным ископаемым. В одном из них говорилось, что США получат 100% доли в совместном фонде, который создадут в рамках сделки. Украина посчитала это требование неприемлемым, его исключили из окончательного варианта соглашения.
Дональд Трамп заявил 24 февраля, что в ближайшие две недели намерен встретиться в Вашингтоне с Владимиром Зеленским, чтобы подписать соглашение по природным ресурсам.