«Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև առկա առճակատումը ռազմական լուծում չի կարող ունենալ». Արաղչի
Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև առկա առճակատումը ռազմական լուծում չի կարող ունենալ, այս մասին The Washington Post-ի սյունակում հայտարարել է Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին։
«Առաջ գնալու համար մենք նախ պետք է գիտակցենք, որ «ռազմական տարբերակը» հնարավոր չէ, էլ չասած՝ «ռազմական լուծումը»»,- ընդգծել է նա։
Ինչպես նշել է Իրանի ԱԳՆ ղեկավարը, Թեհրանը չի հավատում, որ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը կցանկանա դառնալ Մերձավոր Արևելքում կործանարար պատերազմի մեջ ներքաշված ամերիկացի հաջորդ առաջնորդը։
Արաղչին նաև հիշեցրել է, որ Իրանը տնտեսապես փակ երկիր չէ, սակայն Սպիտակ տունն ու Քոնգրեսն են, որոնք հետ են «պահում ամերիկյան բիզնեսներն այն տրիլիոն դոլարանոց հնարավորությունից», որը ներկայացնում է Իրանի տնտեսություն մուտքը։
Իրանը նախկինում չէր բացառել ԱՄՆ-ի հետ ուղիղ բանակցությունների հնարավորությունը, սակայն ընդգծել էր, որ Թեհրանը նախքան անձնական հանդիպումներն ակնկալում է Վաշինգթոնից կոնկրետ «բարի կամքի ժեստեր»:

«Военного пути разрешения текущего противостояния между Ираном и США быть не может». Аракчи
Военного пути разрешения текущего противостояния между Ираном и США быть не может. Об этом в колонке для The Washinton Post заявил министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи.
«Для продвижения вперед нам прежде всего нужно признать, что "военный вариант" невозможен, не говоря уже о "военном решении"», — подчеркнул он.
Как отметил глава иранского МИД, Тегеран не верит, что президент США Дональд Трамп захочет стать очередным американским лидером, втянутым в разрушительную войну на Ближнем Востоке.
Аракчи также напомнил, что Иран не является закрытой в экономическом плане страной, но именно Белый дом и Конгресс «удерживают американские предприятия от триллионной возможности», которую представляет доступ к иранской экономике.
Ранее Иран не исключил возможности прямых переговоров с США, но подчеркнул, что для начала Тегеран ожидает от Вашингтона конкретных «жестов доброй воли» перед началом любых личных встреч.