Եվրոպան կարող է մինչև 100 հազար զինվոր ուղարկել Ուկրաինա. #Reuters
Եվրոպան կարող է մոտ 100000 զինվոր տեղակայել Ուկրաինա՝ որպես խաղաղապահներ։ «Զսպող ուժը» կարող է ձևավորվել հինգից ութ երկրներից բաղկացած կոալիցիայի կողմից, Reuters-ին հայտնել է ուկրաինացի պաշտոնյան՝ անանունության պայմանով:
Նշվում է, որ վերլուծաբաններն ու պաշտոնյաները տարբեր գնահատականներ են տալիս նման ուժերի թվի վերաբերյալ՝ ընդգծելով, որ շատ բան կախված կլինի նրանց կոնկրետ առաքելությունից։ Ենթադրվում է, որ խելամիտ կլիներ մոտ 40 հազար եվրոպացի զինվոր ուղարկելը։
Ըստ ավստրիացի ռազմական փորձագետ Ֆրանց-Ստեֆան Գադիի, որն այժմ գտնվում է Ռազմավարական հետազոտությունների միջազգային ինստիտուտում, ռոտացիոն սխեմայի համաձայն, որտեղ ստորաբաժանումները պատրաստվում են տեղակայմանը և վերականգնվում տեղակայումից հետո, առաքելությանը կարող է ներգրավվել մոտ 100000 զինվոր: «Դա, անշուշտ, զգալիորեն կօգնի եվրոպական ցամաքային զորքերին»,- նշել է նա։
Նա նաև ընդգծել է, որ նման դեպքում եվրոպական երկրները ստիպված կլինեն կրճատել այլ առաքելությունները։ Մասնավորապես, «Բալկաններում խաղաղություն պահպանելու համար»։
Իտալիայի պաշտպանության նախարար Գիդո Կրոզետտոն ասել է, որ խաղաղապահները պետք է գործեն ՄԱԿ-ի հովանու ներքո: Սակայն այլ պաշտոնյաներ ասում են, որ դա Ռուսաստանին՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական ​​անդամին, չափազանց մեծ ազդեցություն կտա: Աղբյուրը գրում է նաև, որ Եվրոպան պետք է համոզի ԱՄՆ-ին մասնակցել այս գործողությանը, թեկուզ հետախուզական և այլ օպերատիվ աջակցության առումով։

Европа может отправить в Украину до 100 тысяч военных: #Reuters
Европа может задействовать около 100 тысяч военнослужащих для отправки в Украину в качестве миротворцев. «Силы сдерживания» могут быть сформированы коалицией в количестве пяти-восьми стран, сообщил украинский чиновник на правах анонимности Reuters.
Отмечается, что аналитики и официальные лица при этом дают разные оценки численности таких сил, подчеркивая, что многое будет зависеть от их конкретной миссии. Считается, будто целесообразно будет отправить около 40 тысяч европейских военнослужащих.
По словам австрийского военного эксперта Франца-Штефана Гади, ныне работающего в Международном институте стратегических исследований, при схеме ротации, когда подразделения готовятся к развертыванию и восстанавливаются после развертывания, в миссии может быть задействовано около 100 000 военнослужащих. «Это, безусловно, сильно растянет европейские сухопутные войска», - отметил он.
Кроме того, он подчеркнул, что в таком случае европейским странам придется сократить другие миссии. В частности, «по поддержанию мира на Балканах».
Министр обороны Италии Гвидо Крозетто заявил, что миротворцы должны действовать под эгидой Организации Объединенных Наций. Но другие чиновники говорят, что это даст России, постоянному члену Совета Безопасности ООН, слишком большое влияние. Издание также пишет, что Европе придется убедить США принять участие в этой операции, хотя бы в разведывательной и другой оперативной помощи.