Ինչպե՞ս են պայթել փեյջերները և արդյո՞ք հնարավոր է նույն կերպ պայթեցնել սմարթֆոնները
«Կոմսոմոլսկայա պրավդա»-ի գիտական ​​լրագրող Եվգենի Արսյուխինը փորձել է բացատրել՝ ինչպես է հնարավոր դարձել միաժամանակ պայթեցնել հազարավոր փեյջերներ:
«Պայթել են փեյջերների լիթիում-իոնային մարտկոցները։ Նրանք հայտնվել են «ջերմային թափառքի» մեջ, այլ կերպ ասած՝ կարճ միացման։
Սմարթֆոնի մարտկոցը հեռակա կարգով պայթեցնելը հեշտ է: Բավական է դրան ավելացնել մի ծրագիր, որը կստիպի սմարթֆոնին կատարել բազմաթիվ առաջադրանքներ միաժամանակ, այսինքն՝ ծանրաբեռնել սարքը։ Փորձելով ապահովել անհրաժեշտ հոսանքը, մարտկոցը գերտաքանալու է և պայթելու: Նկատե՞լ եք՝ երբ հեռախոսը ցանց է փնտրում, այն տաքանում է։ Նույնն էլ այս դեպքում է, միայն թե՝ ավելի վտանգավոր:
Փեյջեր պայթեցնելն ավելի դժվար է: Պետք է գտնել այն պահը, երբ ցանցում առնվազն մեկ փեյջեր հաղորդագրություն է ուղարկում: Այդ պահին սարքը բաց է, և դրա մեջ կարող է վիրուս ներմուծվել: Երբ վարակվում է մեկ փեյջեր, վարակվում է ամբողջ ցանցը: Այժմ, առնվազն մեկ փեյջերին հաղորդագրություն ուղարկելով, ակտիվացվում է «ջերմային թափառքը», և այս ցանցի բոլոր փեյջերները պայթում են:
Լիթիում-իոնային մարտկոցներով ցանկացած սարք, այդ թվում՝ մանկական խաղալիքները, նույնպես խոցելի են, եթե ունեն արտաքին աշխարհի հետ կապի նվազագույն հնարավորություն՝ bluetooth, Wi-Fi, ռադիոցանց։ Դուք կարող է, չգիտեք այս հնարավորության մասին, բայց չգիտես ինչու, արտադրողը մոդուլը ներառել է պլատայի մեջ:
Եզրակացությունը շատ տխուր է. այս աշխարհը կարող է հաշմանդամ դառնալ, եթե ինչ-որ մեկը նման նպատակ դնի: Պաշտպանվե՞լ: Հնարավոր է, բայց հակավիրուսները լի են խոցելի անցքերով, ծրագրակազմը հաճախ հին է, իսկ սովորական Bluetooth-բարձրախոսների վրա ընդհանրապես պաշտպանություն չկա:

В пейджерах взорвались литий-ионные аккумуляторы
В пейджерах взорвались литий-ионные аккумуляторы. Они пришли в состояние "теплового разгона", то есть самовозбуждения, или аналога короткого замыкания.
Взорвать дистанционно аккумулятор смартфона легче легкого. Достаточно подсадить в него программу, которая заставит смартфон выполнять много задач сразу, то есть перегрузить устройство. Пытаясь выдать нужный ток, батарейка перегреется и взорвется. Вы замечали: когда телефон ищет сеть, он греется? Вот, примерно так, только жестче.
Взорвать пейджер сложнее. Надо подгадать момент, когда хоть один пейджер в сети посылает сообщение. В этот момент устройство открыто, и в него можно внедрить вирус. Заразив один пейджер, ты заражаешь всю сеть. Теперь, посылая сообщение хоть на один, известный тебе, пейджер, ты активируешь тепловой разгон, и взрываются все пейджеры в этой сети.
Также уязвимы любые устройства с литий-ионными аккумуляторами, включая детские игрушки, если в них есть малейшая возможность связи с внешним миром: блютус, вайфай, радиосеть. Вы можете не знать о такой возможности, а производитель зачем-то поставил модуль в плату.
Вывод очень печальный: этот мир можно покалечить, если бы кто-то поставил такую цель. Защититься? Можно, но антивирусы дырявые, ПО часто старое, а на условных блютус колонках никакой защиты нет вовсе.