Փաշինյանն ու Ալիևը միմյանց ձեռք են սեղմել
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Սանկտ Պետերբուրգում ԱՊՀ երկրների ղեկավարների ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովի ժամանակ միմյանց ողջունել են ձեռքսեղմումով, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ի թղթակիցը։
«Սա Ալիևի և Փաշինյանի առաջին հանդիպումն է 2023 թվականին Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած իրադարձություններից հետո, երբ տարածաշրջանն ամբողջությամբ անցավ Բաքվի վերահսկողության տակ։
Ռուսաստանի ղեկավարը հրավիրել է գործընկերներին Ադրբեջանից, Հայաստանից, Բելառուսից, Ղազախստանից, Ղրղզստանից, Տաջիկստանից, Թուրքմենստանից և Ուզբեկստանից, որխեսզի շփվեն ոչ թե բանակցությունների սեղանի շուրջ, այլ հյուսիսային մայրաքաղաքի պալատական ​​և պուրակային համալիրներով շրջագայելով։ Բելառուսի և Ադրբեջանի ղեկավարներն այս պահին երկկողմանի բանակցություններ են վարում։ Ալիևը միացել է իր գործընկերներին Ցարսկոյե Սելոյում էքսկուրսիայի ժամանակ։ Դահլիճ մտնելով՝ նա ողջունել է Պուտինին և գրկել նրան, իսկ հետո սեղմել բոլորի, այդ թվում՝ Փաշինյանի ձեռքը։
Պավլովսկից հետո Համագործակցության երկրների ղեկավարները գնացել են Ցարսկոյե Սելո, որտեղից կգնան Պետերգոֆում։ ԱՊՀ ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովը կավարտվի Ստրելնայի Կոնստանտինովսկի պալատում զրույցով»,- գրում է աղբյուրը։

Алиев и Пашинян пожали руки при встрече на саммите лидеров СНГ
Президент Азербайджана Ильхам Алиев и премьер-министр Армении Никол Пашинян поприветствовали друг друга рукопожатием во время встречи на неформальном саммите лидеров стран СНГ в Санкт-Петербурге, передает корреспондент РИА Новости.
Это первая встреча Алиева и Пашиняна после событий 2023 года в Нагорном Карабахе, когда регион полностью перешел под контроль Баку.
Российский лидер пригласил коллег из Азербайджана, Армении, Белоруссии, Казахстана, Киргизии, Таджикистана, Туркмении и Узбекистана начать общение не за столом переговоров, а в ходе экскурсии по дворцово-парковым комплексам Северной столицы. Лидеры Белоруссии и Азербайджана в это время проводят двусторонние переговоры. Алиев присоединился к коллегам во время экскурсии в Царском Селе. Пройдя в зал, он поприветствовал Путина и приобнял его, а затем пожал руки всем остальным, в том числе Пашиняну.
После Павловска лидеров стран Содружества отправились в Царское Село, затем их ждут в Петергофе. Завершится неформальный саммит СНГ беседой в Константиновском дворце в Стрельне.