Շահրամանյանը Բաքվի հետ բանակցություններ է վարում ԼՂ ղեկավարությանն Արցախից անվտանգ դուրս բերելու համար
Ուրբաթ, 29 սեպտեմբերի, 2023 թ., 15:30
Այս պահին Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանը ադրբեջանական կողմի հետ բանակցություններ է վարում՝ երկրի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանն Արցախից անվտանգ դուրս բերելու համար։
Իշխանական շրջանակներից «Ազատությանը» փոխանցել են, որ ձերբակալման վտանգի տակ են Արցախի երեք նախկին նախագահները՝ Բակո Սահակյանը, Արկադի Ղուկասյանը և Արայիկ Հարությունյանը, նախկին արտգործնախարար և Արցախի նախագահի խորհրդական Դավիթ Բաբայանը։ Բացի այդ, ըստ Reuters-ի աղբյուրների, Ադրբեջանը մոտ երկու հարյուր հայերի ցուցակ ունի, որոնց ցանկանում է կալանավորել՝ տարբեր հոդվածներով։
Արցախցի պաշտոնյան, ով ցանկացել է անանուն մնալ, ասել է՝ պարզ չէ՝ խնդիրը կլուծվի համաներմա՞ն միջոցով, թե՞ այլ մեխանիզմով։

Президент Арцаха ведет переговоры с азербайджанской стороной с целью безопасного вывода военно-политического руководства
Пятница, 29 Сентября, 2023 года, 15:30
Президент Арцаха Самвел Шахраманян ведет переговоры с азербайджанской стороной с целью безопасного вывода военно-политического руководства. Об этом сообщает Радио Азатутюн.
Отмечается, что трое бывших президентов Арцаха - Бако Саакян, Аркадий Гукасян и Араик Арутюнян, бывший министр иностранных дел и советник президента Арцаха Давид Бабаян, находятся под угрозой ареста. Кроме того, по данным источников Reuters, в Азербайджане имеется список из около двухсот армян, которых Баку хочет задержать по различным статьям.
Чиновник из Арцаха, пожелавший остаться анонимным, заявил, что неясно, будет ли проблема решена посредством амнистии или другого механизма.