Հունաստանը միջոցներ կտրամադրի՝ Հայաստանում զինամթերքի արտադրության համար
Կառավարությունն իր այսօրվա՝ օգոստոսի 31-ի նիստում հավանություն տվեց Հայաստանի և Հունաստանի կառավարութունների միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին համաձայնագրին:
Որոշման հիմնավորման մեջ նշվում է, որ Հունաստանը պետք է Հայաստանին տեխնիկական միջոցներ տրամադրի՝ Հայաստանում զինամթերքի արտադրության համար։
«Համաձայնագիրը ներառում է համագործակցության այնպիսի կարեւորագույն ոլորտներ, ինչպիսիք են՝ զենք, զինամթերք եւ պայթուցիկ նյութեր արտադրելու նպատակով տեխնոլոգիաների փոխանցում եւ տեխնիկական աջակցություն, զինամթերքի արտադրության ոլորտում տեղեկատվության եւ փորձի փոխանակում, ռազմական նշանակության ապրանքների եւ դրանց արտադրության ոլորտում հետազոտությունների իրականացում, դրանց արտադրության նպատակով համատեղ կազմակերպությունների հիմնում:
Համաձայնագրի դրույթներով սահմանվում են կողմերի միջև համագործակցության ուղղությունները, մասնավորապես՝ պաշտպանական կարողություններն ուժեղացնելու նպատակով նոր տեխնոլոգիաների և ռազմական նշանակության արտադրանքի հետազոտությունների խթանում, զարգացման և արտադրության ոլորտներում համագործակցություն՝ կողմերի ազգային օրենսդրությանը համապատասխան:
Համաձայնագիրը նախատեսում է դրույթներ ռազմատեխնիկական համագործակցության իրականացման միջոցների վերաբերյալ, այդ թվում՝ տեխնիկական անձնակազմի վերապատրաստում, երրորդ երկրներում արտադրված ռազմական նշանակության ապրանքների վերանորոգման և շահագործման հետ կապված ծառայությունների մատուցում:
Համաձայնագիրն իրականացնելու և համագործակցությունը դյուրացնելու նպատակով նախատեսվում է ստեղծել հայ-հունական հանձնաժողով, որը պետք է իրականացնի Համաձայնագրի գնահատում, համագործակցության հետագա զարգացմանն ուղղված առաջարկությունների, գերակայությունների ներկայացում, իր աշխատանքային ժամանակացույցի հաստատում:

Греция предоставит Армении технические средства для производства боеприпасов в РА
Правительство Армении в ходе сегодняшнего заседания одобрило подписание соглашения между правительствами РА и Греции о о военно-техническом сотрудничестве.
В обосновании решения отмечается, что Греция должна предоставить Армении технические средства для производства боеприпасов в Армении.
«Соглашение включает такие важные направления сотрудничества, как передача технологий и техническая поддержка производства вооружения, боеприпасов и взрывчатых веществ, обмен информацией и опытом в сфере производства боеприпасов, проведение исследований в области товаров военного назначения и их производства, создание совместных организаций по их производству, а также иные направления по взаимному согласию сторон.
Соглашение предусматривает положения о формах военно-технического сотрудничества, включая подготовку технического персонала, оказание услуг, связанных с ремонтом и эксплуатацией продукции военного назначения, производимой в третьих странах.
В рамках соглашения для продажи результатов совместной работы и оборудования третьим лицам, а также для выдачи разрешения на производство потребуется предварительное письменное согласие обеих сторон, а их доступ к третьим лицам будет регулировать отдельные соглашения.
В целях реализации соглашения и содействия сотрудничеству планируется создать армяно-греческую комиссию, которая должна оценить соглашение, представить рекомендации и приоритеты для дальнейшего развития сотрудничества, а также утвердить график своей работы», - говорится в обосновании решения.