Գյումրի-Լանջիկ ճանապարհին տեղի ունեցած ողբերգական վթարի դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
Գյումրի-Լանջիկ ավտոճանապարհին տեղի ունեցած ողբերգական ավտովթարի դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 342-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ՔԿ նախագահի մամուլի խոսնակ Գոռ Աբրահամյանը։
«Ավտովթարի հետևանքով տեղում մահացել են ուղևորատար ավտոմեքենայի ուղևորներից 10-ը և վարորդը։ 5 ուղևորներ, ինչպես նաև "Զիլ" ավտոմեքենայի վարորդը տարբեր մարմնական վնասվածքներով տեղափոխվել են Գյումրու ԲԿ։ Վիրավորների վիճակը, ըստ բժշկական կենտրոնից փոխանցված տվյալների, ծանր են կամ ծայրահեղ ծանր։
Նշանակվել են դիակի դատաբժշկական և դատաբժշկական փորձաքննություններ։
Անհետաձգելի միջոցներ են ձեռնարկվում բոլոր ուղևորների ինքնությունները հստակեցնելու, ավտովթարի պատճառները պարզելու, վարորդների գործողություններին իրավական գնահատական տալու նպատակով։
Այս պահին դեռևս հնարավոր չի եղել բուժհաստատություն տեղափոխված անձանց հետ կատարել անհրաժեշտ քննչական գործողություններ' առողջական վիճակով պայմանավորված դրա անհնարինության պատճառով։
Քննչական կոմիտեն առաջիկայում հանդես կգա դեպքի վերաբերյալ թույլատրելիության սահմաններում ավելի համապարփակ տեղեկատվության հրապարակմամբ»։

СК Армении возбудил уголовное дело по факту крупного ДТП на трассе Гюмри-Ланджик
По факту трагического ДТП на автодороге Гюмри-Ланджик Следственным управлением Следственного комитета Армении по Ширакской области возбуждено уголовное дело по признакам части 3 статьи 342 Уголовного кодекса РА.
Как сообщил пресс-секретарь СК Гор Абрамян, в результате аварии погибли водитель и 10 пассажиров микроавтобуса, пятеро пассажиров и водитель грузовика «ЗИЛ» госпитализированы с травмами различной степени тяжести. Состояние раненых остается тяжелым или крайне тяжелым.
Назначены судебно-медицинские экспертизы тел. Проводятся неотложные действия с целью
установления личности всех пассажиров, выяснения причин ДТП, дачи правовой оценки действиям водителей.
Пока невозможно проводить следственные действия с участием пострадавших ввиду их состояния. СК обещает информировать общественность о результатах.