Միացյալ Նահանգները կոչ է արել իր քաղաքացիներին անհապաղ լքել Ռուսաստանը
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հայտարարել է, որ Ռուսաստանում ապրող կամ այնտեղ այցելող ամերիկացի քաղաքացիները պետք է անհապաղ լքեն Ռուսաստանի Դաշնությունը։
ԱՄՆ պետքարտուղարն այս հայտարարությունն արել է The Wall Street Journal-ի լրագրող Էվան Գերշկովիչի ձերբակալության ֆոնին։
«Մենք խստագույնս դատապարտում ենք լրագրողներին և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին ահաբեկելու, ճնշելու և պատժելու Կրեմլի շարունակական փորձերը։ Պետքարտուղարության առաջնահերթությունը արտերկրում գտնվող ԱՄՆ քաղաքացիների անվտանգությունն է։ Մենք կրկնում ենք մեր խիստ նախազգուշացումները Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում ԱՄՆ քաղաքացիներին սպառնացող վտանգի մասին», - ասվում է Բլինկենի հայտարարության մեջ:

США призвали своих граждан немедленно покинуть Россию
Государственный секретарь США Энтони Блинкен заявил, что американские граждане, проживающие в России или посещающие ее, должны немедленно покинуть РФ.
Заявление госсекретарь США сделал на фоне ареста журналиста издания The Wall Street Journal Эвана Гершковича.
«Мы самым решительным образом осуждаем непрекращающиеся попытки Кремля запугать, подавить и наказать журналистов и представителей гражданского общества. Высшим приоритетом Государственного департамента является безопасность граждан США за границей. Мы повторяем наши решительные предупреждения об опасности, которой подвергаются граждане США на территории Российской Федерации», — говорится в заявлении Блинкена.