«Ադրբեջանը հումանիտար աննախադեպ աղետ է առաջացրել Արցախում». Արցախի ԱԺ նախագահ
ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանի շնորհավորական ուղերձը՝ նվիրված արցախյան ազգային-ազատագրական պայքարի՝ ղարաբաղյան շարժման 35-րդ տարեդարձին
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, շնորհավորում եմ բոլորիս արցախյան ազգային-ազատագրական պայքարի՝ ղարաբաղյան շարժման 35-ամյա հոբելյանի առիթով:
Շարժումը, հիրավի, ունեցավ դարակազմիկ նշանակություն՝ իր ապագայի տեսլականը քարտեզագրելու, կանխորոշելու, տասնամյակների հպատակությունից ազատ ու անկախ ապրելակերպի հայտ ներկայացնելու տեսանկյունից: Մեր հիշողությունների ժապավենը հետ պտտելով դեպի 1988թ. իրադարձություններ՝ մեկ անգամ ևս ոգևորվում ու հպարտանում ենք խորհրդային ժամանակների արցախյան սերնդի նախաձեռնած համազգային զարթոնքով:
Իր ազգային նկարագիրը պահպանելու և հետագա էթնիկ ուծացումից խուսափելու միակ ելքն ու երաշխիքը Մայր հայրենիքին վերամիավորվելն էր:
Ղարաբաղյան շարժման իրավաքաղաքական գագաթնակետը 35 տարի առաջ այս օրն էր: Արտահայտելով հայկական ինքնավար երկրամասի բնակչության բացարձակ մեծամասնության կամքն ու ցանկությունը՝ ԼՂԻՄ-ի բարձրագույն ներկայացուցչական մարմնի մարզխորհրդի պատգամավորները, 20-րդ գումարման արտահերթ նստաշրջանում ԼՂԻՄ-ը Ադրբեջանի Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետության կազմից դուրս գալու և Հայաստանի Խորհրդային Սոցիալիստական Հայաստանին վերամիավորելու մասին պատմական որոշում կայացրին: Այդ որոշմամբ՝ արցախյան ազգային-ազատագրական շարժումը մտավ իրավական հարթություն:
Սակայն մեր ժողովրդի ինքնորոշման սահմանադրական իրավունքի խաղաղ իրացմանը հակառակ՝ Ադրբեջանը առաջնորդվել է հիմնախնդիրը հանգուցալուծելու ուժի կիրառման տարբերակով:
Ադրբեջանի սանձազերծած 3 պատերազմները վերահաստատեցին ադրբեջանական ռազմաքաղաքական ղեկավարության՝ Արցախն առանց հայերի նենգ մտադրությունները:
Երեք ու կես տասնամյակների ընթացքում մենք անցել ենք ձեռքբերումների ու կորուստների միջով: Արցախի ազատության ու անկախության համար մղված պայքարում հազարավոր հայորդիներ իրենց կյանքն են զոհաբերել: Վիրավոր Արցախը այսօր շարունակում է ապրել այդ զոհողությունների գնով:
Պայքարի ոգի ներարկած փետրվարյան ազգային վերածննդի շունչը և մեր հայրենիքի, պետականության համար թափված արյունն ու քրտինքը ներկա օրերում մեզ համար նոր ոգորումների մղիչ պետք է հանդիսանան: Դա է արցախցու կենսունակության ու հարատևության բանաձևը:
Արցախի Հանրապետության առջև ծառացած հիմնախնդիրները հետպատերազմական ժամանակաընթացքում ավելի խորացան:
Առաջնահերթությունների շարքում է կաթվածահար տնտեսության, ենթակառուցվածքների վերականգնումը: Սակայն 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից, երբ Ադրբեջանը պաշարման մեջ առավ Արցախը, խափանվեցին այդ ծրագրերի իրականացումը: Ադրբեջանը հումանիտար աննախադեպ աղետ է առաջացրել Արցախում՝ նպատակ ունենալով հայաթափել Արցախը:
Վստահ եմ, որ այս արհեստածին դժվարությունները ևս կհաղթահարենք:
Թանկագի՛ն հայրենակիցներ, մեր ազգային հպարտությունն աներեր է: Այն ոչ ոք չի կարող խաթարել: Մենք վճռական ենք մեր պայքարում: Անսասան է իր պատմական հայրենիքում ապրելու, արարելու արցախցու կամքը»:

Спикер НС Арцаха: Азербайджан устроил беспрецедентную гуманитарную катастрофу в Арцахе
Председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян направил поздравительное послание по случаю 35-летия Карабахского движения. В послании, в частности, говорится:
«Дорогие соотечественники!
Поздравляю всех нас с 35-летием Арцахской национально-освободительной борьбы, Карабахского движения.
Движение, предопределив видение будущего, предъявив заявку на свободный и независимый от десятилетий порабощения образ жизни, действительно имело эпохальное значение. Обращаясь к событиям 1988 года, мы вновь испытываем волнение и гордость за наше общенациональное пробуждение, инициированное арцахским поколением советских времен.
Единственным выходом и гарантией сохранения своего национального облика и предотвращения дальнейшей этнической ассимиляции было воссоединение с Родиной.
35 лет назад политико-правовой пик Карабахского движения пришелся именно на этот день. Выражая волю и желание абсолютного большинства населения армянского автономного края, депутаты Областного совета, высшего представительного органа НКАО, на внеочередной сессии 20-го созыва приняли историческое решение о выходе НКАО из состава Азербайджанской Советской Социалистической Республики и воссоединении с Армянской Советской Социалистической Арменией. Этим решением национально-освободительное движение Арцаха вошло в правовое измерение.
Однако, вопреки мирной реализации конституционного права нашего народа на самоопределение, Азербайджан руководствовался вариантом силового решения проблемы.
Развязанные Азербайджаном 3 войны подтвердили коварные замыслы азербайджанского военно-политического руководства - Арцах без армян.
За три с половиной десятилетия мы имели и достижения, и потери. Тысячи армян отдали свои жизни в борьбе за свободу и независимость Арцаха. Раненый Арцах сегодня продолжает жить ценою тех жертв.
Дух февральского национального возрождения, пропитанный борьбой, кровью и потом, пролитыми за Родину, за государственность, должны в эти дни стать для нас импульсом для новых достижений. В этом формула жизненной силы и долголетия народа Арцаха.
В послевоенный период обострились проблемы, стоящие перед Республикой Арцах.
Среди приоритетов - восстановление парализованной экономики и инфраструктуры. Однако с 12 декабря 2022 года, когда Азербайджан блокировал Арцах, реализация этих планов была сорвана. Азербайджан устроил беспрецедентную гуманитарную катастрофу в Арцахе, стремясь изгнать армян из Арцаха.
Я уверен, что мы преодолеем и эти искусственно созданные тяготы.
Уважаемые соотечественники!
Наша национальная гордость непреклонна. Никто не может ее нарушить. Мы полны решимости в нашей борьбе. Воля гражданина Арцаха жить и творить на своей исторической Родине - непоколебима».