«Հայաստանն ու Ադրբեջանն իսկապես պատմական հնարավորություն ունեն». Բլինքեն
ԱՄՆ Պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ երկու երկրներն էլ 30 տարվա հակամարտությունից հետո խաղաղության հասնելու պատմական հնարավորություն ունեն։
«Մենք կարծում ենք, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը իսկապես պատմական հնարավորություն ունեն՝ հասնելու կայուն խաղաղության ավելի քան 30 տարվա հակամարտությունից հետո»,- ասել է նա։
Հանդիպումը կայացել է Մյունխենի համաժողովի շրջանակում։ Բլինքենը կողմերին խոստացել է ԱՄՆ-ի աջակցությունը խաղաղության հաստատման գործում։
«Կողմերն իրենք են վերականգնել կենտրոնացումը խաղաղ գործընթացի վրա, այդ թվում՝ ուղիղ բանակցությունների, ինչպես նաև Եվրոմիության և մեր միջոցով: Միացյալ Նահանգները պատրաստ է անել ամեն ինչ՝ աջակցելու այդ ջանքերին»,- ասել է նա:

Блинкен заявил об историческом шансе на мир между Ереваном и Баку
Госсекретарь Энтони Блинкен на встрече с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым заявил, что у обеих стран есть исторический шанс прийти к миру после 30 лет конфликта.
"Мы считаем, что Армения и Азербайджан имеют по-настоящему историческую возможность добиться устойчивого мира после более чем 30 лет конфликта", - сказал он.
Встреча состоялась на полях Мюнхенской конференции. Блинкен пообещал сторонам поддержку США в достижении мира.
"Стороны сами восстановили фокус на мирном процессе, в том числе посредством прямых переговоров, а также через Евросоюз и нас. США готовы сделать все, что в наших силах, чтобы поддержать эти усилия", - сказал он.