Դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Վլադիմիր Գասպարյանի դստեր նկատմամբ
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի ընթացքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Ոստիկանության նախկին պետ Վ. Գ-ի դուստրը՝ Յ. Գ-ն, միջոցներ տրամադրելով և խոչընդոտներ վերացնելով, օժանդակել է 2012-2018 թվականներին Կառավարությանն առընթեր Ոստիկանության պետի տեղակալ-ոստիկանության զորքերի հրամանատարի պաշտոնը զբաղեցրած Լ. Ե-ին, որը, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, 2015-2018 թվականների ընթացքում իրեն վստահված առանձնապես խոշոր չափերով վատնման եղանակով գույք է հափշտակել:
Մասնավորապես, 2011-2018 թվականներին Ոստիկանության պետի պաշտոնը զբաղեցրած Վ. Գ-ն, 2015 թվականի մարտի 7-ի թիվ 490-Ա հրամանով, իր դստերը՝ Յ. Գ-ին, նշանակել է Ոստիկանության զորքերի շտաբի օպերատիվ բաժնի ավագ սպայի պաշտոնին: Այնուհետև, Ոստիկանության զորքերի հրամանատար Լ. Ե-ի՝ 2018 թվականի մարտի 16-ի 225-Ա հրամանով Յ. Գ-ն նշանակվել է Ոստիկանության զորքերի անձնակազմի հետ տարվող աշխատանքների բաժանմունքի պետի պաշտոնին և Վ. Գ-ի՝ 2018 թվականի մարտի 16-ի 23-Ա հրամանով Յ. Գ-ին շնորհվել է ոստիկանության փոխգնդապետի կոչում, որից երեք օր անց՝ Ոստիկանության զորքերի հրամանատար Լ. Ե-ի՝ 2018 թվականի մարտի 19-ի 248-Ա հրամանով Յ. Գ-ն կրկին նշանակվել է Ոստիկանության զորքերի շտաբի օպերատիվ բաժնի ավագ սպայի պաշտոնին, իսկ Ոստիկանության պետի՝ 2018 թվականի մայիսի 10-ի 1388-Ա հրամանով, Յ. Գ-ի կողմից ներկայացված զեկուցագրի հիման վրա՝ վերջինս ազատվել է Ոստիկանությունում ծառայությունից:
Նշված պաշտոնին նշանակվելուց հետո՝ մինչև պաշտոնավարման դադարեցումը, Յ. Գ-ն առհասարակ ծառայության չի ներկայացել, ծառայողական պարտականությունները չի կատարել:
Լ. Ե-ն, քաջատեղյակ լինելով Յ. Գ-ի կողմից ավելի քան երեք տարի՝ 2015 թվականի մարտի 7-ից մինչև 2018 թվականի մայիսի 10-ն ընկած ժամանակահատվածում ծառայողական պարտականություններն անհարգելի պատճառով չկատարելու, սահմանված կարգով ծառայության չներկայանալու մասին, ոչ միայն չի ձեռնարկել կանխարգելիչ միջոցառումներ, այլև իրեն վստահված առանձնապես խոշոր չափերով ուրիշի գույքը վատնման եղանակով հափշտակելու միասնական դիտավորությամբ, պաշտոնական դիրքի օգտագործմամբ, նշված ժամանակահատվածում յուրաքանչյուր ամիս իր ստորագրությամբ հաստատել է Ոստիկանության զորքերի ամսական ֆինանսավորման հայտերը և Ֆինանսների նախարարություն ուղարկված վճարման հանձնարարագրերը, որոնցում ներառված են եղել նաև անհարգելի պատճառներով ծառայության չներկայացած և ծառայողական պարտականությունները չկատարած Յ. Գ-ի տվյալները: Արդյունքում վերը նշված ժամանակահատվածում Յ. Գ-ին, որպես աշխատավարձ, պարգևատրումներ, արձակուրդային գումարներ, փաստացի վճարվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ ընդհանուր 8 մլն 838 հազար դրամ, վերջինս էլ, աշխատանքի չհաճախելու և ծառայողական պարտականությունները փաստացի չկատարելու պայմաններում, ստացել և կանխիկացրել է իրեն որպես աշխատավարձ, պարգևատրումներ, արձակուրդային վճարներ տրամադրված գումարները:
Այսպիսով, Յ. Գ-ն պաշտոնավարման ընթացքում, միջոցներ տրամադրելով և խոչընդոտները վերացնելով, օժանդակել է Լ.Ե.-ին՝ պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, վատնման եղանակով պետական միջոցներից առանձնապես խոշոր չափերի՝ ընդհանուր 8 մլն 838 հազար դրամ հափշտակություն կատարելուն:
Վերը նշված հանցանքը կատարելու համար 2022 թվականի նոյեմբերի 30-ին հսկող դատախազի կողմից որոշում է կայացվել Յ. Գ-ի նկատմամբ արարքի կատարման պահին գործող Քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին. մեղադրանք ներկայացնելու և խափանման միջոց ընտրելու համար այն ուղարկվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտե:

Прокурор возбудил общественное уголовное преследование в отношении дочери Вовы Гаспаряна
В отношении дочери бывшего начальника Полиции Армении Владимира Гаспаряна инициировано общественное уголовное преследование по статье УК о соучастии в присвоении или растрате.
Как сообщает Генпрокуратура, в рамках расследуемого в Антикоррупционном комитете уголовного производства были получены данные о том, что дочь экс-начальника полиции Армении В.Г. в 2012-2018 гг. содействовала командующему войск полиции Л.Е., который, использовав служебное положение, в 2015-2018 гг. расхитил доверенное ему имущество в крупных размерах.
В частности, В.Г., занимавший в 2011-2018 гг. пост начальника полиции, 7 марта 2015 года назначил свою дочь на должность старшего офицера оперативного отдела штаба войск полиции. Затем Л.Е. 16 марта 2018 года назначил ее начальником отделения по работам с личным составом войск полиции. Ей по приказу В.Г. было присвоено звание подполковника полиции, после чего она была переназначена на должность старшего офицера оперативного отдела штаба войск полиции, а 10 мая 2018 года на основании ее докладной была освобождена от службы в полиции.
В период после назначения и вплоть до окончания работы в этой должности, она вообще не являлась на службу и не выполняла служебные обязанности.
Л.Е., хорошо зная, что Ю.Г. в течение более трех лет, с 7 марта 2015 года по 10 мая 2018 года, по неуважительной причине не выполняет своих служебных обязанностей, не является на работу в установленном порядке, не только не предпринимал превентивных мер, но и с единым умыслом хищения чужого имущества в особо крупных размерах, доверенного ему, путем растраты, с использованием служебного положения в указанный период каждый месяц своей подписью утверждал заявки на ежемесячное финансирование и отправление в Министерство финансов платежных поручений, в которые были включены также зарплаты сотрудницы, не являвшейся на службу по неуважительным причинам и не выполнявшей служебных обязанностей. В результате, за указанный выше период Ю.Г. в качестве зарплаты, премий, отпускных фактически было выплачено 8 млн 838 тыс. драмов. В условиях фактического невыполнения служебных обязанностей, она получила и обналичила суммы, предоставленные ей в качестве заработной платы, премий, отпускных.
За совершение вышеуказанного преступления 30 ноября 2022 года надзорный прокурор постановил возбудить в отношении Ю.Г. общественное уголовное преследование по пункту 1 части 3 статьи 38-179 Уголовного кодекса, действующего на момент совершения преступного деяния. Для предъявления обвинения и избрания меры пресечения дело направлено в Антикоррупционный комитет.