Վահե Հակոբյանը, Հռիփսիմե Ստամբուլյանն ու Ելենա Կիրակոսյանը մանդատներից հրաժարվելու դիմում են ներկայացրել
![]() «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցությունը ֆեյսբուքյան էջում հայտարարություն է տարածել. ««Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության խորհրդի 2022 թվականին նոյեմբերի 28-ին կայացրած որոշմամբ՝ կուսակցությունը դադարեցնում է գործունեությունը ՀՀ Ազգային ժողովում։ «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության խորհրդի որոշման համաձայն՝ կուսակցության այն անդամները, որոնք ներկայացված են դաշինքի նախընտրական ցուցակում, պատգամավորական մանդատի ստացման հերթը հասնելու պարագայում ազատ են որոշում կայացնելու՝ վերցնել մանդատը, թե ոչ։ Մանդատ վերցնելու որոշում կայացնելու դեպքում տվյալ անձինք պետք է լքեն կուսակցության շարքերը։ «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության խորհրդի որոշումը երկար քննարկումների ու խորհրդի անդամների կոնսենսուսի արդյունք է։ Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ խորհրդարանական գործունեությունն ու պատգամավորական մանդատները մեզ համար ինքնանպատակ չեն։ Կուսակցության ներկայացուցիչներն արել են առավելագույնը՝ ԱԺ-ում և ԱԺ-ից դուրս առկա խնդիրները բարձրաձայնելու, իրավիճակի հանգուցալուծման ճանապարհներ փնտրելու ուղղությամբ։ Եվ, այնուամենայնիվ, այսօր մենք շարունակում ենք մնալ այն կարծիքին, որ բոլոր այն հիմքերը, որոնք ստիպում էին բոյկոտել ԱԺ նիստերն ամիսներ առաջ, շարունակում են արդիական մնալ նաև այսօր։ Միաժամանակ շնորհակալություն ենք հայտնում ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության մեր գործընկերներին՝ անցած ճանապարհի ու համատեղ աշխատանքի համար՝ մաղթելով հաջողություն իրենց գործունեության ու պայքարի մեջ։ Աղբյուրը` «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցություն |

Ваге Акопян, Рипсиме Стамбулян и Елена Киракосян подали заявления о сложении депутатского мандата
Согласно решению правления партии «Возрождающаяся Армения» от 28 ноября 2022 года, партия прекращает свою деятельность в Национальном Собрании РА. Об этом сообщается на странице партии в Facebook.
Отмечается, что трое из четырех депутатов партии – председатель партии Ваге Акопян, заместители председателя Рипсиме Стамбулян и Елена Киракосян подали в установленном законом порядке заявления о сложении депутатского мандата.
«Член партии «Возрождающаяся Армения» Земфира Мирзоева, представляющая ассирийскую общину Армении в Национальном Собрании РА 8-го созыва и вошедшая в парламент по списку блока «Айастан» с квотой для национальных меньшинств продолжит свою почетную деятельность по собственному заявлению, временно приостановив свое членство в партии. Такое решение Совета партии является прежде всего результатом уважения к национальным меньшинствам РА и имеет целью никоим образом не препятствовать последовательности в постановке и решении проблем национальных меньшинств, что является важной частью деятельности Земфиры Мирзоевой»,- говорится в сообщении.
Согласно решению правления партии «Возрождающаяся Армения», те члены партии, которые представлены в предвыборном списке блока, вольны решать, брать мандат или нет, когда до них дойдет очередь на получение депутатского мандата. В случае если эти лица решат взять мандат, то они должны будут выйти из рядов партии.