Զրույց է ընթացել Հայաստան-Թուրքիա սահմանների բացման շուրջ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 31-ին ընդունել է Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի հայազգի պատգամավոր Կարո Փայլանին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը մեծ ուշադրությամբ է հետևում նրա հայանպաստ և կարևոր գործունեությանը: «Անչափ կարևոր է, որ Ձեր ուշադրության կենտրոնում եք պահում Թուրքիայում ապրող ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանությունը»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են ադրբեջանական վերջին ագրեսիայի հետևանքները: Զրույց է ընթացել Հայաստան-Թուրքիա սահմանների բացման շուրջ: Կարո Փայլանի խոսքով՝ սահմանների բացմանն առնչվող քննարկումների վերաբերյալ Թուրքիայում ապրողների լայն շրջանակում տեղեկատվության պակաս կա: Նա ՀՀ ԱԺ նախագահին ներկայացրել է նաև իր տպավորությունները և դիտարկումները հայ-թուրքական գործընթացի առնչությամբ:

Ален Симонян и Каро Пайлан обсудили вопрос открытия армяно-турецкой границы
31 октября председатель Национального собрания РА Ален Симонян принял депутата Великого национального собрания Турции Каро Пайлана.
Председатель НС РА отметил, что в Армении с большим вниманием следят за его проармянской деятельностью. «Очень важно, что вы защиту прав национальных меньшинств, проживающих в Турции, держите в центре своего внимания»,- сказал Ален Симонян.
На встрече обсуждались последствия последней азербайджанской агрессии, также и вопрос открытия армяно-турецкой границы. По словам Каро Пайлана, широкий круг людей, проживающих в Турции, не имеет информации об обсуждениях, связанных с открытием границы. Он изложил председателю НС свои впечатления и наблюдения относительно процесса урегулирования aрмяно-турецких отношений.