Սուրիկ Խաչատրյանի՝ 19.1 մլրդ դրամի՝ ապօրինի ծագման ունեցվածքը կարող է բռնագանձվել․ հայցն ընդունվել է
Չորեքշաբթի, 31 օգոստոսի, 2022 թ., 12:38
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը վարույթ է ընդունել ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության 2022 թվականի հուլիսի 27-ին ներկայացված ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական հայցադիմումը:
Դրանով դատարանին պահանջ է ներկայացվել ՀՀ Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանից և նրան փոխկապակցված 5 անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել մասնավորապես՝
Ø 5 անշարժ գույքեր՝ Երևան քաղաքում գտնվող առանձնատուն (երկու հասցեով), բնակարան, հասարակական նշանակության օբյեկտ, Գորիս քաղաքում գտնվող շինություն, 3 տրանսպորտային միջոցներ, իսկ անհնարինության դեպքում՝ դրանց միջին շուկայական արժեքները, որն ընդհանուր կազմում է ավելի քան 1.530.135.900 ՀՀ դրամ,
Ø մասնակցություններ թվով 3 իրավաբանական անձերում,
Ø 614.544.139 ՀՀ դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ,
Ø 2.410.463.523 ՀՀ դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում և հնարավոր չէ բռնագանձել՝ հիմք ընդունելով ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին օրենքի 20-րդ հոդվածի 4-րդ մասը,
Ø Ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց տրամադրված ընդհանուր 4.450.350.364 ՀՀ դրամ փոխառությունների և այլ դեբիտորական պարտքերի պահանջի իրավունքը,
Ø օֆշորային կազմակերպությանը փոխանցված 10.098.300.000 ՀՀ դրամ ներդրման գումարը:
Գլխավոր դատախազության կողմից շարունակվում է դատարան ապօրինի գույքի բռնագանձման հայցադիմումներ ներկայացնելու գործընթացն այն գործերով, որոնցով արդեն իսկ կիրառվել են հայցի նախնական ապահովման միջոցներ։

Имущество незаконного происхождения Сурика Хачатряна в размере 19,1 млрд драмов может быть конфисковано
Среда, 31 Августа, 2022 года, 12:38
Суд общей юрисдикции первой инстанции города Еревана принял к производству очередное исковое заявление Управления по делам о конфискации имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры РА, представленный 27 июля 2022 года.
Суду было предъявлено требование взыскать в пользу Республики Армения имущество бывшего губернатора Сюника Сурика Хачатряна и пяти взаимосвязанных с ним лиц, в частности: 5 объектов недвижимого имущества: дом (по двум адресам) в городе Ереване, квартира, объект общественного значения, строение в городе Горис, 3 транспортных средства, а при невозможности - их среднюю рыночную стоимость, которая составляет более 1.530.135.900 драмов РА, долю в трех юридических лицах,
614.544.139 драмов РА как остаток незаконных денежных средств, 2.410.463.523 драмов РА, которые не обосновываются законными доходами лица, имеют незаконное происхождение и не могут быть конфискованы на основании части 4 статьи 20 Закона о конфискации имущества незаконного происхождения, право на взыскание 4.450.350.364 драмов РА, переданных физическим и юридическим лицам в качестве займов и другой дебиторской задолженности, инвестиции в размере 10.098.300.000 драмов РА, переданных оффшорной компании.